Zamknij
REKLAMA

Cenny Zabytek Mazowsza

11:27, 04.10.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Przed Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei odbyła się niecodzienna uroczystość. Marszałek Adam Struzik wręczył certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”. Otrzymały je obiekty z powiatów płockiego i sierpeckiego, których remont i konserwację wsparł w tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane obiektów wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Złożono aż 165 na łączną kwotę ponad 22 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły parafie oraz samorządy. Wsparcie w wysokości prawie 7,5 mln zł otrzymają 93 zabytki, z czego 13 z powiatów płockiego i sierpeckiego.

- To wyjątkowe obiekty na mapie naszego województwa, dlatego od lat przekazujemy wsparcie na ich remonty i prace konserwatorskie. Ale nie tylko dofinansowujemy, bo również odznaczamy je certyfikatem, co jest potwierdzeniem szczególnej wartości historycznej, kulturalnej i architektonicznej – powiedział Adam Struzik.

Konserwacja polichromii sklepienia i ścian w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie, na którą Parafia otrzymała 100 tys. zł dotacji, już się rozpoczęła.

- Każda pomoc jest dla nas bardzo cenna. Jesteśmy małą parafią i sami nie dalibyśmy rady przeprowadzić tak dużego remontu, którego nasz kościół wymaga – powiedział ksiądz Waldemar Dziewulski.

Wdzięczność za pomoc okazały także siostry benedyktynki, które dostały 40 tys. zł na prace konserwatorskie i renowacyjne przy ścianach wewnętrznych prezbiterium z malowidłami oraz kaplicy ze sklepieniem w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

- Od lat staramy się, by nasze wzgórze piękniało, umacniało się, by coraz więcej ludzi mogło tutaj przebywać, słuchać słowa Bożego. Dziękujemy za pomoc wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym – mówiły siostry.

Wsparcie i certyfikat otrzymały też Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Barbary w Sikorzu, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Benedykta w Płocku, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Drobinie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Aleksego w Płocku Trzepowie, Parafia pw. Św. Mikołaja w Nowym Duninowie, Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Zygmunta w Płocku, Firma Usługowa „W-IZA” Izabela Wierzbicka, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Hieronima w Sobowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zakrzewie z siedzibą w Kępie Polskiej, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Rębowie, Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dobrzykowie, Parafia Rzymskokatolicka św. Barbary w Sikorzu.

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz