Zamknij

Boże Narodzenie na Mazowszu

18:57, 31.12.2019 A.M Aktualizacja: 21:23, 06.01.2020
Skomentuj

 


 

Jak nasi przodkowie przygotowywali się do świąt, co stawiali na stole, dlaczego w izbach stały snopy zbóż, jakie ozdoby zawisły na choinkach – wystarczy wejść do wiejskich chat na sierpeckim skansenie, by poznać odpowiedzi na te pytania.


 

To już dwudziesty ósmy raz Muzeum Wsi Mazowieckiej przygotowało wystawę Boże Narodzenie na Mazowszu. Na jej otwarciu pojawili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa, instytucji kultury, oświaty, sponsorzy, pracownicy Muzeum. Przybyli m.in. poseł na Sejm RP Elżbieta Gapińska, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jadwiga Zakrzewska, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński, burmistrz Jarosław Perzyński, dziekan dekanatu sierpeckiego ks. Tomasz Kadziński, proboszcz parafii farnej ks. Sławomir Zalewski.


 

Białe ozdoby na choince

W dziesięciu chłopskich zagrodach i dwóch wnętrzach dworów, które znajdują się w skansenowskiej wsi, przedstawiono zwyczaje i tradycje związane z przygotowaniem i świętami Bożego Narodzenia w naszym regionie. Począwszy od łuskania fasoli, darcia pierza, strojenia chat, przygotowań do Wigilii, świątecznego obiadu, na kolędowaniu, Trzech Królach i święcie Matki Boskiej Gromnicznej skończywszy. Także kościół zmienił swój wygląd. Pojawiły się choinki, na których zawisły białe ozdoby wykonywane przez gospodynie. Nie zabrakło też drewnianego żłóbka. Wiele zwyczajów odeszło, w naszych domach nie ma już snopów zbóż, na choinkach nie wiszą ozdoby z opłatków, pod sufitami nie ma słomianych „pająków”, a i grupy kolędników rzadko pukają do drzwi. Jednak szukamy tamtego uroku świąt, radości z narodzin Boga i nadziei, które niosła ta wiadomość ludziom. Ekspozycję „Boże Narodzenie na Mazowszu” zwiedzać można do końca lutego 2020 i warto się wybrać, by na chwilę zatrzymać czas i podpatrzeć, jak kiedyś świętowano.


 

Opłatkowe spotkanie

Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie opłatkowe. Dyrektor Jan Rzeszotarski dokonał podsumowania działalności w mijającym roku. Bardzo dużą popularnością cieszyły się imprezy plenerowe. Dzieci i młodzież chętnie korzystały z możliwości poznania, jak kiedyś pracowano na wsi, w jaki sposób były wytwarzane rzeczy powszechnego użytku, czym dekorowano wnętrza, jak pisało się piórem. Dyrektor wspomniał również o nowych publikacjach Muzeum i inwestycjach. Marszałek Adam Struzik składając bożonarodzeniowe życzenia, podziękował wszystkim za pracę dla dobra wspólnego, życzył pozytywnych zmian w 2020 roku i aby wszyscy byli dumni z kraju, w którym żyjemy.

Spotkanie wigilijne było również okazją, by podziękować osobom wspierającym sierpeckie Muzeum. Zebrani podzielili się opłatkiem. Świątecznego błogosławieństwa udzielili dziekan ks. Tomasz Kadziński oraz ks. Sławomir Zalewski.


 

Święta, święta!

Na zakończenie wieczoru w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & SPA odbył się świąteczny koncert „Święta, święta!” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie. Była to premiera nastrojowej opowieści o Bożym Narodzeniu. Świąteczne refleksje snuła aktorka Teresa Lipowska, która zwróciła się do świętego Mikołaja z prośbą: „proszę jednak przynieś mi więcej czasu na życie, bliskim daj proste drogi, przyjaciołom szczęście, sąsiadom przynieś cierpliwość, dzieciom nie żałuj mądrości, rodzicom domaluj czasem skrzydła, starszym, zmęczonym, schorowanym zabierz chowane w sercu łzy”.

Kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki z całego świata śpiewali Zofia Nowakowska, Łukasz Gaj i Marcin Jajkiewicz. Artystom towarzyszyła Orkiestra Kameralna Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali „Wśród nocnej ciszy”.


 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%