Co można namalować, będąc w sierpeckim skansenie? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Piękną niebieską chatę, zwierzęta, maki wśród zbóż. Ale okazuje się, że nie tylko, bo artyści widzą świat z ciekawej perspektywy i pokazali ją podczas pleneru „Muzealne Impresje”.
Po raz czwarty do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przybyło 43 malarzy z całej Polski i zagranicy. Artyści malowali codziennie — niektórzy z rozmachem, inni skupieni na detalach. Można było ich spotkać w cieniu stodół, na ławeczkach między zagrodami albo przy kapliczce. W hotelu toczyły się rozmowy o technikach, kolorach i tym, jak uchwycić światło, które zmienia się co chwila.
Ponad sto prac
W czasie pleneru namalowano ponad sto prac. Są realistyczne krajobrazy, chałupy, są gulgoczące indory, a nawet policjanci maszerujący wiejską drogą.
– Malowanie maków nigdy mi się nie znudzi. A szczególnie tych skansenowskich maków, które tak bardzo przypominają mi dzieciństwo, spędzone właśnie wśród takich pejzaży – opowiadała Zofia Kujawa z Sierpca.
Niektórych sierpecki skansen zaczarował.
– To miejsce jest tak niesamowite, że najchętniej biegałabym między tymi chatami i polami, przysiadała gdzieś na drodze i tylko patrzyła na ten krajobraz, na rzeźby. Trudno się oderwać od tych widoków, usiąść przy sztaludze i zdecydować, co malować – wszystko jest piękne– stwierdziła Kasia Mielcarek
Powstały też obrazy abstrakcyjne. Wszystkie przyciągają wzrok i opowiadają ciekawe historie. Na jednej z prac pojawiły się modliszki – stworzenia z pogranicza snu i science fiction.
– Te robale stworzyłem z niewyobrażenia. Ktoś robi zdjęcie, coś widzi przez aparat, a ja tu siedzę i wymyślam. One są jak stworzenia z bajek. Może kiedyś będą uczyli z nich anatomii – mówi z uśmiechem autor Paweł Gil z Turku.
[FOTORELACJA]4090[/FOTORELACJA]
Mocne kolory
W ramach pleneru odbyła się konferencja „Sztuka ochrony zabytków”. Wykład wygłosił prof. Sylwester Piędziejewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opowiadał o technikach konserwatorskich i odkrywaniu polichromii w zabytkach. Wspominał m.in. o Władysławie Drapiewskim, którego dzieła można podziwiać w wielu kościołach, także w powiecie sierpeckim. Ze wskazówek profesora skorzystała Anna Górecka, która „namalowała obraz ostrą ręką, mocnym pędzlem, silnym kolorem”.
W niezwykłą podróż po Opolu zabrał Zbigniew Bomersbach, wojewódzki konserwator zabytków z tego miasta. Podzielił się doświadczeniami z pracy w terenie.
[FOTORELACJA]4095[/FOTORELACJA]
Po raz kolejny w plenerze wzięła udział młodzież.
–Staramy się troszeczkę pomieszać, troszeczkę świeżego pędzla wprowadzić do tego naszego pleneru. Dziękuję wszystkim artystom za pomoc młodzieży, bo to chyba jest najważniejsze w tych naszych plenerach, by młodzi mieli kogo podpatrywać i od kogo się uczyć – mówił Piotr Rzeszotarski, organizator plenerów.
Malowanie pędzlem i muzyką
Zwieńczeniem pleneru była wystawa prac stworzonych podczas tygodnia twórczej pracy.
— To był czas intensywny, ale bardzo budujący. Powstało wiele znakomitych dzieł, które pokazują nie tylko kunszt artystów, ale też piękno mazowieckiego pejzażu i skansenowej architektury — mówi Wojciech Witkowski, komisarz pleneru.
Na zakończenie odbył się koncert Katarzyny Kołodziejczyk.
– Państwo malują farbami, a ja postaram się namalować „Portret kobiety” dźwiękami, muzyką i opowieściami – powiedziała wokalistka i słowa dotrzymała.
Organizatorami pleneru „Muzealne impresje” byli Muzeum Wsi Mazowieckiej, Stowarzyszenie „Zielony Sierpc”, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Nasze Zatorze”.
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027”.
W plenerze uczestniczyli: Anna Górecka, Katarzyna Przybyłowska, Monika Laskowska, Sławomir Wesołowski, Marlena Lewandowska, Jolanta Smykowska, Przemek Cendrowski, Zofia Kujawa, Wojciech Weber, Joanna Gąsiorowska, Joanna Lewańczyk, Kinga Jankowska, Martyna Kaczmarczyk, Weronika Siemiątkowska, Magdalena Prószyńska, Natalia Kordulasińska, Olga Sobocińska, Gabriela Bukowska, Julia Nowak, Aleksandra Biernacka, Anna Asztemborska, Julia Furmanek, Wiktoria Trawińska, Oliwia Leszczyńska, Julia Strześniewska, Maksymilian Maria Markowski, Agnieszka Sokolnicka, Wojciech Sokolnicki, Andrzej Walasek, Piotr Jan Gil, Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Krystyna Ruminkiewicz, Olena Fiedosejenko, Zbigniew Bomersbach, Dorota Nasierowska, Kasia Mielcarek, Wojciech Witkowski, Bronisław Pilich, Wojciech Paliński, Sylwester Piędziejewski, Natalia Czarnecka, Nel Czarnecka, Anna Kossakowska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz