W dniach 24–26 lutego 2025 roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się po raz czwarty ogólnopolska konferencja pt. „Współczesne problemy zarządzania w muzeum. Ochrona zbiorów, muzeów i zabytków”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, praktyków i przedstawicieli instytucji muzealnych z całej Polski oraz krajów ościennych.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, a partnerami i patronami: Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Narodowy Instytut Muzeów. Konferencja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027”.
Wydarzenie odbyło się w sierpeckim skansenie, który – jak zauważono – dzięki swojemu centralnemu położeniu i dobrej bazie konferencyjnej stanowi dogodną lokalizację dla tego typu spotkań. W konferencji wzięło udział około 100 uczestników stacjonarnie, a wielu innych śledziło wystąpienia prelegentów online.
Spotkanie miało charakter praktyczny – dominowały wystąpienia ekspertów oraz panele dyskusyjne poświęcone ochronie zbiorów, zarządzaniu zasobami muzealnymi, działaniom prewencyjnym oraz nowoczesnym standardom w kontekście zagrożeń – w tym wojennych i środowiskowych. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. wystąpień przedstawicieli Narodowego Instytutu Muzeów, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz reprezentantów muzeów z Polski, Czech i Słowacji.Wśród omawianych tematów znalazły się m.in.:zarządzanie centralnymi magazynami zbiorów, ewakuacja i zabezpieczanie obiektów muzealnych w sytuacjach kryzysowych, dobre praktyki w ochronie przeciwpożarowej muzeów, współpraca międzynarodowa w zakresie zabezpieczania dziedzictwa kulturowego.
Szczególne zainteresowanie wzbudziła informacja o budowie Panoptikum – Centrum Kompetencji dla Muzeów, które powstaje w Lesznowoli pod Warszawą jako nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt Narodowego Instytutu Muzeów.Dwupiętrowy budynek, zlokalizowany na terenie o powierzchni ponad 18 hektarów, ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2025 roku. Znajdą się w nim nowoczesne magazyny, pracownie konserwatorskie i digitalizacyjne, przestrzenie edukacyjne i konferencyjne. Obiekt ma pełnić rolę nie tylko zaplecza technicznego, ale również centrum edukacyjno-doradczego dla muzeów z całej Polski.
Uczestnicy konferencji mieli czas na rozmowy, dyskusje i wymianę doświadczeń. Znaleźli też chwilę, by obejrzeć ekspozycje sierpeckiego skansenu – miejsca, które od lat łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do muzealnictwa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz