Zamknij

Sierpecka Jesień Kameralna

03:40, 20.11.2024 . Aktualizacja: 03:41, 20.11.2024
Skomentuj

 

 

Po sześciu latach przerwy do Sierpca powrócił Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia „Sierpecka Jesień Kameralna”. W tym roku odbyła się jego szesnasta edycja, w której zagrało piętnaście zespołów.

 

Patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Sierpecki i Burmistrz Miasta Sierpca. W festiwalu udział wzięli młodzi muzycy z Sierpca, Płocka, Brodnicy, Warszawy, Pelplina, Krosna, Łodzi, Gdyni. Podczas przesłuchań zespoły zaprezentowały szeroki repertuar, w którym obok klasyki znalazły się także utwory współczesne i filmowe. Komisja konkursowa, w skład której weszli prof. Krystyna Borucińska, prof. Magdalena Szczepanowska, dr hab. Romuald Gołębiowski, st. wykładowca Ryszard Bałauszko, a sekretarzem Ewa Szocik, wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach

W grupie szkół muzycznych I stopnia pierwszą nagrodę i Grand Prix zdobył duet perkusyjny Bartosza Kozłowskiego i Franciszka Watkowskiego, reprezentujących Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu. Drugą nagrodę przyznano trio z Pelplina, w którego skład weszli Andrzej Kuchanny grający na fortepianie, Karolina Kuchanna na wiolonczeli oraz Michalina Kuchanna na skrzypcach. Zespół reprezentował filię Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Tczewie. Trzecie miejsce zajęli Helena i Piotr Kopciejewscy – duet z Płocka, w którym Helena grała na flecie, a Piotr na gitarze, reprezentując Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia. W tej kategorii przyznano także wyróżnienia. Trafiły one do dwóch duetów z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sierpcu: skrzypaczek Lilianny Dąbrowskiej i Laury Chojnackiej oraz Marié Duo, w składzie Maria Piotrowska na flecie i Maria Kamińska na fortepianie. Wyróżnienie otrzymał również duet gitarowy „Gustaw i Piotr”, tworzony przez Piotra Paśniczka i Gustawa Kleszczewskiego, reprezentujących Państwową Szkołę Muzyczną I st. nr 5 im. Henryka Wieniawskiego z Warszawy.

W grupie szkół muzycznych II stopnia pierwszą nagrodę ex aequo otrzymały dwa zespoły. Trio fortepianowe, w składzie Marcelina Rucińska na skrzypcach, Piotr Olesz na wiolonczeli i Rio Keyama na fortepianie, reprezentowało Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 z Warszawy. Współlaureatem została para muzyków tworząca Unique Duo – Justyna Jary grająca na klarnecie oraz Nikodem Drużyński na akordeonie, związani z tamtejszym Zespołem Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki z Łodzi. Drugie miejsce zajęli członkowie kwartetu klarnetowego, w którego skład weszli Karol Leczek, Szczepan Kuchta, Kacper Sienkowski i Miłosz Niemczyk, reprezentujący Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia z Krosna. Trzecie miejsce zdobyły Weronika i Wiktoria Martuszewskie – duet skrzypaczek, który reprezentował Szkołę Muzyczną I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego z Gdyni.

Najwyższą nagrodą festiwalu – Grand Prix – uhonorowano duet perkusyjny Bartosza Kozłowskiego i Franciszka Watkowskiego z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sierpcu. Statuetkę Anioła z Lirą, wykonaną przez sierpeckiego rzeźbiarza Edmunda Szpanowskiego, autor dzieła wręczył zwycięzcom podczas uroczystego finału.

Festiwal zakończył się koncertem laureatów. Młodzi muzycy pokazali nie tylko swój talent, ale także ogromną pasję do muzyki kameralnej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%