Zamknij

Szopka betlejemska – małe dzieło sztuki z Sierpca jedzie do Watykanu

16:18, 18.11.2024 . Aktualizacja: 14:09, 20.11.2024
Skomentuj fot. Dariusz Krześniak, MWM w Sierpcu fot. Dariusz Krześniak, MWM w Sierpcu

 

Jedna z szopek betlejemskich, które były wyróżnione na konkursie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, została zakwalifikowana do prestiżowej wystawy „100 szopek w Watykanie”. Małe dzieło sztuki będzie można podziwiać na placu św. Piotra wśród prac z całego świata.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu od ponad dekady promuje tradycję ręcznego tworzenia szopek bożonarodzeniowych, organizując konkurs „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki” adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 6–15 lat. Na wystawę w Watykanie wybrano szopkę spośród nagrodzonych prac konkursowych. Jej twórczynią jest 11-letnia Patrycja Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie, w gminie Raciąż, powiat płoński.

 

Tradycja i natura

Praca wykonana przez Patrycję Tomaszewską przedstawia Świętą Rodzinę w prostej, drewnianej szopie krytej strzechą. W konstrukcji zastosowano naturalne surowce, takie jak gałązki wierzby, mech, szyszki, drewno, liście czy słomę. Dach pokryty jest sianem i mchem, a na jego szczycie znajduje się gwiazda betlejemska. Centralne miejsce zajmuje żłóbek z Dzieciątkiem Jezus oraz figury Maryi i Józefa, wykonane ręcznie m.in. z orzechów i liści.

Użycie takich surowców ma głęboki związek z historią polskiej wsi, gdzie do połowy XX wieku szopki były tworzone z prostych, dostępnych materiałów, takich jak drewno, słoma, mech. W okresie świąt Bożego Narodzenia mazowieckie domy odwiedzały grupy kolędników, niosących domownikom dobrą nowinę oraz życzenia szczęścia na nadchodzący rok.

 Symbolika szopki w obrzędowości świąt Bożego Narodzenia doskonale wpisuje się w misję Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu — podkreśla Joanna Szewczykowska, kierownik Działu Upowszechniania i Promocji w MWM.

 

Na placu św. Piotra

Wystawa „100 Szopek w Watykanie” to jedno z ważniejszych wydarzeń promujących tradycję bożonarodzeniową na świecie. Praca Patrycji Tomaszewskiej zostanie zaprezentowana pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra wśród dzieł z różnych kontynentów, m.in. szopek z Filipin, Paragwaju czy Gwatemali. Ekspozycja w Watykanie otwarta zostanie 8 grudnia 2024 r. i potrwa do 6 stycznia 2025 roku. Będzie dostępna dla zwiedzających z całego świata. W 2023 roku w wystawie uczestniczyły 22 kraje, zwiedziło ją ponad 260 tysięcy osób.

fot. Dariusz Krześniak, MWM w Sierpcu

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%