Zamknij

Rocznik Sierpecki. Tom II

22:18, 29.03.2024 . Aktualizacja: 22:20, 29.03.2024
Skomentuj

 

 

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca wydała drugi numer Rocznika Sierpeckiego. Miłośnicy historii naszego regionu znajdą w nim wiele ciekawostek, o których wcześniej niewiele się mówiło.

 

Spotkanie promujące czasopismo odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu. Licznie przybyli sierpczanie, którzy pasjonują się historią miasta i jego okolic. Zgromadzonych powitała dyrektor biblioteki Monika Stańczak. Spotkanie poprowadził dyrektor Pracowni Michał Weber. Z różnych względów nie wszyscy autorzy mogli dotrzeć na promocję, ale i o ich pracach nie zapomniano. Prelegenci dzielili się swoimi uwagami, opowiadali o tym, dlaczego zainteresowali się danym tematem, a także uchylali rąbka tajemnicy, co można znaleźć w ich publikacji.

Tomasz Kowalski napisał artykuł ,,Dla zachowania Y ubronienia od morowego powietrza’’  o sierpeckim kościele pw. św. Rocha. Nie ma zbyt wielu osób w naszym mieście, które potrafiłyby wskazać, gdzie znajdowała się ta świątynia. Tym bardziej warto poznać losy przyklasztornego kościółka, w którym nasi przodkowie modlili się, o ochronę przed zarazą.

Justyna Trojanowska pokusiła się o przeanalizowanie ksiąg metrykalnych z sześciu parafii rzymskokatolickich z Sierpca i okolic. Powstały niezwykle ciekawe zestawienia, które zostały zawarte w artykule „Liber mortuorum, czyli na co umierali mieszkańcy Sierpca i okolic na przełomie XVIII i XIX wieku”. Najstarsza osoba miała mieć aż 110 lat. A wśród przyczyn bywały choroby dziecięce, starość, wariacja czy nawet zgon od płaczu.

Paweł Bogdan Gąsiorowski postanowił upamiętnić wieś położoną obok Sierpca i napisał ,,Bledzewo (zarys historii)’’. Autor przyznał się, że darzy sporym sentymentem tę miejscowość. Pracował tam jako listonosz i z wieloma osobami spędził godziny na rozmowach. W artykule można znaleźć informacje o właścicielach wsi, poznać genealogię rodzin chłopskich (włościańskich), dowiedzieć się więcej o kapliczkach i walorach turystycznych.

Grzegorz Gołębiewski w swoim artykule ,,Tadeusz, Lucjan i Martyna Włoczkowscy  działalność niepodległościowa i społeczna oraz praca zawodowa” przybliżył życie trójki sierpczan, którym przyszło żyć w trudnych czasach walk o wolną Polskę, jednak nie poddawali się i próbowali zmienić swoje otoczenie na lepsze.

Michał Weber sięgnął po historię związaną z tragicznym wydarzeniem, do którego doszło podczas II wojny światowej nad Sierpienicą. Napisał artykuł o „Pomniku poświęconym pomordowanym 30 sierpnia 1940 r. w Sierpcu”, w którym przedstawił aktualny stan wiedzy o okolicznościach i liczbie rozstrzelanych tam Polaków przywiezionych z obozu w Dachau.

Magdalena Staniszewska w artykule „Wojciech Wiśniewski 1947-2021. Sierpecki fotograf, dokumentalista, kronikarz, animator kultury” przybliżyła postać człowieka, który na trwale zapisał się w sierpeckiej historii. Nie ma chyba osoby, która by nie widziała, chociaż jednego wykonanego przez niego zdjęcia. Przez lata dokumentował na niezliczonych kliszach historię miasta i ludzi w nim żyjących.

Norbert Woźniak jest autorem artykułu „Sylwetki działaczy sierpeckiej Solidarności. Mieczysław Gruk (1943-2018)”. Przedstawił działania sierpczanina, związanego z NSZZ Solidarność, radnego miejskiego, który był inicjatorem dekomunizacji nazw sierpeckich ulic, fundatora tablicy poświęconej Janowi Pawłowi II.

Publikacja jest do nabycia w siedzibie Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, na drugim piętrze budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%