Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu przygotowali spektakl o czasach trudnych wyborów, o ludziach, których historie skazane zostały na zapomnienie, o kobietach i mężczyznach, o żołnierzach wyklętych.
Premiera spektaklu „Dziewczyny też walczyły” miała miejsce w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Na widowni zasiedli starosta sierpecki Andrzej Cześnik, wicestarosta Sławomir Olejniczak, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Bogusława Lewandowska, ks. Dariusz Multon, dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc Michał Weber, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Jarosław Żmijewski, uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z terenu powiatu sierpeckiego wraz z opiekunami oraz społeczność szkolna i grono pedagogiczne ZS nr 2. Zebranych powitała dyrektor Ekonomika Magdalena Peda. Młodych aktorów przygotował i scenariusz napisał nauczyciel historii Grzegorz Kędzierski. Wsparciem merytorycznym i organizacyjnym służyła nauczycielka języka polskiego Natalia Leśniewska.
— O tych ludziach, cichych bohaterach, często bezimiennych, których życiorysy zakłamano, a prawdziwe czyny zatajono, będzie nasza opowieść. O żołnierzach i żołnierkach, którzy w okresie wojny i jeszcze wiele lat po jej zakończeniu walczyli o wolność i niepodległość Polski, o ludziach, o których pamięć miała zaginąć — rozpoczęła podróż w czasie jedna z narratorek.
Młodzież przedstawiła historię, która mogła się wydarzyć. Pokazała kobiety i mężczyzn, którym przyszło żyć w lesie jak wilkom. Pragnęli założyć rodziny, kochać, marzyć, a zamiast tego musieli walczyć i zabijać.
Spektakl został zaprezentowany po raz drugi w kościele św. Stanisława Kostki w Sierpcu po mszy świętej w intencji żołnierzy wyklętych. Był częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Sierpcu. Po zakończeniu przedstawienia złożono kwiaty pod panteonem żołnierzy niezłomnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz