Zamknij

Czas zatrzymany na świątecznych widokówkach

10:12, 24.04.2019 A.M Aktualizacja: 17:08, 24.04.2019
Skomentuj

Kartka z życzeniami, którą wysłano w 1904 r., widokówka z objadającym się świątecznymi rarytasami mężczyzną, pocztówka z napisem Solidarność z 1983 r. - to tylko niektóre z eksponatów, jakie znalazły się na nowej wystawie w sierpeckim Ratuszu.


 

Z pocztowej skrzynki wyciągamy dziś przede wszystkim stos ulotek reklamowych i rachunków. Czasem jeszcze się zdarzy, że ktoś prześle nam życzenia lub pozdrowienia napisane odręcznym pismem na widokówce. Niektórzy przechowują takie kartki latami. Dzięki kolekcjonerom możemy poznać naszą historię. Na wspaniałą podróż po „świecie w widokówce zaklętym” zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej. W sierpeckim Ratuszu do końca września można podziwiać kolekcję pamiątek Mariana Sołobodowskiego.

Palmy i zające

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski i kolekcjoner Marian Sołobodowski, który z przyjemnością powrócił do Sierpca, aby po raz kolejny zaprezentować część swojej kolekcji. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji są kartki związane z Wielkanocą. Kilkaset pocztówek z różnych okresów zostało pokazanych w salach Ratusza. Najstarsze pochodzą z początku XX wieku, ale są też te z współczesnych czasów.

W pierwszej sali znalazły się kartki z motywami palm wielkanocnych, obok nich stanęły palmy wykonane na Kurpiach. Ciekawie prezentują się widokówki z dziećmi, na których można odnaleźć zabawki, dziś już zapominane, ale budzące sentyment wielu starszych osób. Są też kartki z symbolami: wielkanocnym barankiem, zającem, jajkami. Tę część ekspozycji uzupełniają świąteczne wydania czasopism (m.in. „Świerszczyk” z 1954 r. i „Bluszcz z 1926”), pisanki, a nawet wielkie strusie jajko.

Wielcy rysownicy i historia

Przechodząc do kolejnego pomieszczenia, trafiamy do świata malowanego przez rysowników i ilustratorów wielu książek, m.in. Jana Marcina Szancera, Marię Orłowska-Gabryś, Danutę Imielska-Gebethner, Zofię Stryjeńską, Jerzego Flisaka. Dobrze przyglądając się, znajdziemy też widokówkę namalowaną przez żonę Eryka Lipińskiego, Annę, która podpisywała się Ha-Ga. W tej sali znalazły się też najstarsze pocztówki. Ciekawostką jest, że na początku wieku XX nie można było zamieszczać życzeń na tej samej stronie, na której znajdował się adres, stąd kartki zostały zapisane tam, gdzie znajdowały się obrazki.

Na świątecznych widokówkach nie mogło zabraknąć też motywów religijnych. Jest kartka z 1911 r., gdzie Jezus wiedzie owieczki; z 1913 r., na której zmartwychwstały Chrystus błogosławi kobietę i z 1935 r., na której Władysław Tetmajer namalował święcenie pokarmów. Uwagę zwracają również pocztówki patriotyczne, gdzie Wielkanoc jest połączona z ważnymi dla Polski wydarzeniami, jak chociażby 1000-leciem chrztu Polski, czy powstaniem NSZZ Solidarność. W tej sali znalazły się też rzeźby Józefa Bacławskiego i Eugeniusza Węgiełka.

Łowickie i kurpiowskie wycinanki

W kolejnym pomieszczeniu zaprezentowane są pocztówki współczesne. Można podziwiać wspaniałą ręczną pracę, podpatrzeć, jak wykorzystywane są różnego rodzaje dekoracje, tworzące piękne kartki. W tej sali znajdują się też pisanki z całego świata.

I na koniec zwiedzający wchodzą w świat wycinanek łowickich i kurpiowskich. Ich autorami są Józef Wilkoń, Wiesława Bogdańska z Kadzidła, Helena Miazek z Błędów, Czesława Kaczyńska i Wiesława Wojda.

Warto zajrzeć do Ratusza i pobyć w świecie, który powoli zaczyna być już tylko wspomnieniem.


 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ElaEla

0 0

Byłam i widziałam. Bardzo mi się podobają, zwłaszcza te stare. Sama też jeszcze wysyłam pocztówki. To piękna tradycja. 21:18, 27.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%