Zamknij

Na ludową nutę, czyli Kasztelańskie Spotkania Folklorystyczne

15:29, 06.04.2019 A.M Aktualizacja: 07:51, 08.04.2019
Skomentuj

Są rzeczy, które nie przemijają. Tańce ludowe należą do tej grupy. By nasz polski folklor nie pozostał tylko we wspomnieniach, dbają zespoły ludowe. Co roku możemy w Sierpcu posłuchać muzyki, zobaczyć układy taneczne i podziwiać piękne stroje z różnych regionów kraju. A wszystko za sprawą Kasztelańskich Spotkań Folklorystycznych.


 

Po raz szósty w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyły się Kasztelańskie Spotkania Folklorystyczne, których główną pomysłodawczynią jest Jadwiga Chojnacka, prowadząca Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka. Organizatorem festiwalu byli Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Artystycznego „Kasztelanka” oraz CKiSz. Patronat honorowy objęli Starosta Sierpecki oraz Burmistrz Miasta Sierpc.

 

Tańce kaszubskie i żywieckie

Uczestników festiwalu oraz publiczność powitał dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Jarosław Żmijewski. Zespoły, które wzięły udział w Spotkaniach, przedstawiła Jagoda Chojnacka. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał burmistrz Jarosław Perzyński, który z dumą stwierdził, że wspomnienia z występów w Kasztelance należą do jego najpiękniejszych przeżyć.

W tym roku na scenie zaprezentowało się szesnaście zespołów, podzielonych na trzy kategorie. Widzowie zobaczyli dwadzieścia dwa występy. Podziwiano m.in. tańce kaszubskie, łowieckie, podlaskie, rzeszowskie, opoczyńskie, krakowiaka, polkę, poloneza. Niektórzy na nowo odkrywali polski folklor.

- Przyszłam na Kasztelańskie Spotkania Folklorystyczne z sentymentu. Kiedyś chodziłam na Kasztelanię. Jestem mile zaskoczona tym, co zobaczyłam. Nie spodziewałam się takiego poziomu. Wiele zespołów pokazało bardzo ciekawą choreografię. Trzymam kciuki za wszystkich – stwierdziła jedna z mieszkanek Sierpca.

 

Grand Prix Festiwalu

Występom bacznie przyglądało się jury, w którym zasiedli instruktorzy, choreografowie i tancerze ze znanego w Polsce i za granicą Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze - Rafał Sawko i Adam Woszczyn oraz muzyk, klarnecista, związany z ludowymi kapelami oraz szkołą muzyczną w Sierpcu i Rypinie - Andrzej Wojtas.

W kategorii dziecięcej zwyciężył Zespół Tańca Polskiego w Józefowie, który zaprezentował zabawy i tańce kaszubskie. Drugie miejsce wytańczył Dziecięcy Zespół Ludowy Kocierzewiacy z Kocierzewa Południowego, a trzecie ex aequo Zespół Pieśni i Tańca Włodawiacy z Włodawy i Zespół Folklorystyczny Dzieci Kujaw z Brześcia Kujawskiego. Wyróżnienie otrzymały LZA Kasztelanka Sierpc oraz Zespół Pieśni i Tańca Kujawy grupa Stokrotki z Włocławka.

W kategorii młodzieżowej jurorom najbardziej spodobały się tańce lubelskie, które zaprezentował Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Ryki. Drugą nagrodę przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca Tęcza z Radzikowa, a trzecią Zespołowi Pieśni i Tańca Włodawiacy z Włodawy. Wyróżnienie powędrowało do Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa.

Wśród zespołów dorosłych pierwsze miejsce za tańce żywieckie otrzymał Zespół Tańca Ludowego Warszawa AWF. Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca dostał Zespół Tańca Ludowego Masovia z Płocka. Trzeci był Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka z Sierpca.

Jury przyznało Grand Prix Festiwalu dla Akademickiego Zespołu Pieśni Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon z Łodzi za tańce inspirowane folklorem w mieście „Na majówce w Mani Lesie”.

Nagrody starosty Mariusza Turalskiego otrzymali Dziecięcy Zespół Tańca Lelice oraz Zespół Folklorystyczny Małej Kujawy z Izbicy Kujawskiej. Nagrody burmistrza Jarosława Perzyńskiego wręczono Zespołowi Pieśni Tańca Kujawy grupa Malwy z Włocławka oraz
Zespołowi Pieśni i Tańca Tęcza z Radzikowa.

Nagrodę publiczności dostał Zespół Pieśni i Tańca Tęcza z Radzikowa.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%