Zamknij

Najmłodsi na scenie - konkurs recytatorski dla przedszkolaków

16:08, 26.03.2019 A.M Aktualizacja: 18:23, 26.03.2019
Skomentuj

 

Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow i Dorota Gellner – to autorzy wierszy, które najczęściej recytowały dzieci podczas siódmej edycji Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków „Kubuś Puchatek”. 

Ponad siedemdziesięciu małych recytatorów zgłosiło się do konkursu organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki. Byli reprezentanci wszystkich sierpeckich przedszkoli, przyjechały też maluchy z Lelic, Bledzewa, Borkowa Kościelnego, Szczutowa, Lutocina, Gozdowa, Ligowa, Zawidza Kościelnego, Płocka. Okazało się, że nadal wśród poezji dla dzieci królują wiersze Jana Brzechwy. „Przygody pchły Szachrajki”, „Kwoka”, „Kaczka Dziwaczka”, „Entliczek pentliczek” - te utwory pamięta wielu dorosłych, z pewnym rozrzewnieniem słuchano ich w wykonaniu małych artystów. Dzieci znają jednak nie tylko strofy napisane przez  Brzechwę. 
- Powiedziałam wierszyk „Pracowita Pszczółka” (autor Adam Wacławski – przyp. red.). Wcale nie bałam się wyjść na scenę. Wszystko pamiętałam – stwierdziła Anastazja Stelmańska.

„Jeż” 
Jurorzy (Katarzyna Moskal, Monika Stańczak i Marlena Bogucka) byli pod wielkim wrażeniem występów dzieci, chwalili wybór tekstów i interpretacje. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i maskotkę. Były też nagrody dla najlepszych. W grupie 3-4-latków zwyciężyła Zuzia Rudowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, która recytowała wiersz Hanny Zdzietowskiej „Jeż”. Drugą nagrodę otrzymała Zuzia Hiszpańska (SP Ligowo), za interpretację „Roszpunki w chatce” Magdaleny i Emilki Sroki, a trzecią Wojtek Motyka, który zmierzył się z „Psimi smutkami” Jana Brzechwy. Wyróżnienia powędrowały do Mai Pietrzykowskiej (SP nr 3 w Sierpcu) i Anastazji Stelmańskiej (Miejskie Przedszkole nr 4). 

„Krótka rozprawa o metodzie” 
W grupie pięciolatków najbardziej wyróżniła się Monika Bigorajska z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sierpcu, która z wielką swadą wyrecytowała wiersz Jerzego Ludwika Kerna „Krótka rozprawa o metodzie”. 
- Zamiast wymyć szczotką ręce ciepłą wodą w swej łazience, zamiast myć i myć i myć, brud postanowiła kryć. Tak, niełatwe mamy życie, albo mycie, albo krycie. Albo trzeba wymyć brud, albo wierzyć w krycia cud. Pani, po namyśle długim, pozostała przy tym drugim. Rzekła sobie: gdy mam lakier, mogę z mydłem żyć na bakier – deklamowała na scenie Monika.
Drugie miejsce zdobył Wojtek Wysocki z Przedszkola Samorządowego w Lutocinie, za wykonanie wiersza Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”. Trzecia nagroda powędrowała do Gabriela Janickiego (Przedszkole Samorządowe w Lutocinie), za recytację „Na straganie” Jana Brzechwy. Wyróżnienia otrzymały Helenka Zglenicka (Szkoła Podstawowa w Szczutowie), Aleksandra Gutowska (Szkoła Podstawowa w Lelicach) i Aleksandra Wulfowska (Punkt Przedszkolny w Zawidzu Kościelnym). 

„Może potem”
Największą grupę recytatorów stanowiły sześciolatki. Pierwsze miejsce jury przyznało Ani Żendarskiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu za recytację wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Może potem”.  Drugą nagrodę otrzymała Julia Kruk z MP nr 34 w Płocku za interpretację utworu „Sposób na laleczkę” Marii Konopnickiej, a trzecią Ewa Jankowska z MP nr 4 w Sierpcu za deklamację „Świątecznej Krowy” Elizy Rozdoby . Wyróżnienia w tej kategorii dostali Gabriel Żendarski (MP nr 2 w Sierpcu), Natalia Umińska (MP nr 1 w Sierpcu), Mikołaj Wierzbicki (MP nr 4 w Sierpcu), Jakub Sołdański (SP w Borkowie Kościelnym), Bartosz Zaborowski (MP nr 4 w Sierpcu). Młodzieżowe jury (Amelia Witkowska i Szymon Sikorski) przyznało nagrodę publiczności Marice Kaczorowskiej z MP nr 2 w Sierpcu, która recytowała „Jajko” Jana Brzechwy.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%