W sierpeckim ratuszu otwarta została nowa wystawa czasowa. Prace malarza Wojciecha Webera, uzupełnione muzealnymi eksponatami, pamiątkami i zdjęciami z prywatnych zbiorów sprawiły, że zwiedzanie stało się sentymentalnym spacerem po dawnym Sierpcu.
We wtorek, 14 listopada, po raz pierwszy można było zobaczyć nową wystawę w Ratuszu. Przybyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, artyści, rodzina i przyjaciele twórcy. Uczestników wernisażu powitał dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski.
— Myślę, że oglądanie wystawy będzie dla państwa wycieczką po naszym mieście. Niektórych obiektów już nie ma, zniknęły z krajobrazu, ale na pewno wielu sierpczan jeszcze je pamięta. Wystawę malarstwa uzupełniają eksponaty, zabytkowe przedmioty, archiwalne fotografie, reprodukcje i judaika, które przypominają dawne historie i ludzi — powiedział dyrektor.
Otwarcie wystawy
Ekspozycja „Ludzie, miejsca, czasy w malarstwie Wojciecha Webera” powstała przy współpracy z Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. Kuratorem wystawy jest Bogusława Trojanowska.
— Chcieliśmy w pełni pokazać osobowość malarską Wojciecha Webera, prezentując jego zamiłowanie historyczne i dokumentalne, żeby oddać to, w jaki sposób widzi on Sierpc. Pan Wojtek jest skarbnicą wiedzy o naszym mieście. Pokazując nam swoje obrazy, opowiadał, co w danym miejscu było, kto tam mieszkał, kto pracował i tak narodził się pomysł, żeby pokazać nie tylko prace malarskie, ale uzupełnić je dodatkowymi obiektami — mówiła kurator.
Wojciech Weber opowiadał o godzinach, jakie spędził w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca, oglądając stare zdjęcia i dyskutując z synem Michałem (dyrektorem Pracowni), które z nich warto utrwalić na płótnie. To m.in. dzięki temu mogła powstać wystawa. Gratulowano autorowi i pracownikom Muzeum, którzy sprawili, że obrazy Wojciecha Webera zostały wyeksponowane w niezwykły sposób. Symbolicznego przecięcia wstęgi, które oficjalnie otworzyło ekspozycję, dokonali Wojciech, Maria i Michał Weberowie oraz dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski.
Od świętości po niezwykłych ludzi
Wystawa została podzielona na kilka części: „Świętości Sierpca”, „Zwykłe domy — niezwykli ludzie”, „Ciekawe historie, ale czy prawdziwe?”, „Za mostem” i „Poza czasem”. Wędrując po kolejnych salach, wiele osób wracało wspomnieniami do swojego dzieciństwa i młodości, do opowieści dziadków. Wiele z eksponatów nigdy dotąd nie było prezentowanych. Pochodzą one z prywatnych zbiorów twórcy i jego rodziny, Pracowni Dokumentacji Dziejów Sierpca, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Diecezjalnego im. bł. Abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Płocku, a także z prywatnych zbiorów sierpczan. Są ściśle związane z obrazami. Warto wybrać się do Ratusza, aby zobaczyć miasto widziane oczami artysty. Wystawę zwiedzać można do 31 maja 2024 r.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz