Zamknij

Macewy i kolorowe kwiaty na Jeziórkach, czyli Projekt Wyspa

23:28, 28.04.2018 A.M Aktualizacja: 11:02, 12.05.2018
Skomentuj

Macewy i kolorowe kwiaty na wyspie na Jeziórkach oraz Pomnik Chłopa stojący na skwerze przy ul. 11 Listopada wydają się nie mieć związku. A jednak połączyła je idea, która była tematem przewodnim kolejnego projektu Daniela Rycharskiego.


W Sierpcu, tak jak w niemal każdym innym miasteczku Polski, przez wieki mieszkali Żydzi. Nagle zniknęli z naszego regionu. Nienawiść dotknęła ich w sposób, który trudno sobie wyobrazić. Dziś, w cywilizowanym, wydawałoby się, świecie, znów stajemy przed pytaniem: dokąd zmierzamy, gdzie jest granica naszej tolerancji, czy będziemy musieli patrzeć, jak giną nasi sąsiedzi?

 

Pomnik Chłopa

W ramach projektu Daniela Rycharskiego najpierw pojawił się pomnik Chłopa. Wiele osób zatrzymywało się przed konstrukcją, oglądało, robiło zdjęcia. Siedzący wysoko, zafrapowany mężczyzna budził zaskoczenie i domysły. W Sierpcu instalacja zmieniła swój pierwotny wygląd. Zostały dodane do niej autentyczne przedmioty, których używali podczas akcji strażacy: nadpalone kaski, maski tlenowe, węże. Sprzęty podarował Wojciech Witkowski, sierpecki malarz. Znalazła się na nim też tablica wykonana przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca, która miała zawisnąć na domu stojącym na miejscu dawnej synagogi. Pomnik Chłopa stanął w pobliżu tego miejsca. Synagoga spłonęła w nocy z 28 na 29 września 1939 r. Niemcy nie pozwolili jej wtedy gasić.

- Pomnik jest apelem, żebyśmy mogli ratować, przekraczać własne, wewnętrzne granice, opory, aby nieść pomoc innym. Dlatego też został udekorowany sprzętem, który służył w akcjach ratunkowych – powiedział kurator wystawy Szymon Maliborski.


 

Macewy na Jeziórkach

Na jednym z brzegów wysypy na Jeziórkach stanęły macewy. Są to odlewy powstałe z żydowskich nagrobków. Były używane w filmie „Pokłosie”. Przed nimi umieszczono kwiaty z bibuły, wykonane przez Stowarzyszenie Pomoc Wzajemna w Zawidzu. Jest ich 4 tysiące, czyli tyle, ilu Żydów żyło w naszym mieście przed wybuchem II wojny światowej.

- Wydawało mi się, że Pomnik Chłopa będzie czymś mocnym. Do jego ozdobienia zostały użyte autentyczne artefakty. Tam jest pot, krew strażaków. Kiedy sadziliśmy kwiaty, to zacząłem sobie wyobrażać, że każdy z nich jest osobą. Dziecko, matka, ojciec… Gdy posadziliśmy ponad tysiąc, spojrzałam na kartony, które nadal były pełne kwiatów. I to jest mocne. Każdy człowiek powinien przejść taką próbę. Posadzić kilka tysięcy kwiatów, żeby zobaczyć, jaki może być okropny, wstrętny, do czego może doprowadzić nienawiść – powiedział Wojciech Witkowski.

Kwiaty są w kolorach tęczy. Nieprzypadkowo. Tęcza jest symbolem środowiska LGBT, czyli gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderycznych. Pod macewami umieszczoono ledy, które wieczorem podświetlają instalację w tęczowych kolorach. Wyspa pokazuje, co się dzieje, kiedy nie ratujemy, kiedy kierujemy się nienawiścią różnego rodzaju

 

Historia ratownicza

- Wyspa jest to projekt, który nie szuka tylko historii, ale też myśli o przyszłości, dlatego chcieliśmy go nazwać historią ratowniczą, historią, która wybiega w przyszłość i jest apelem o działanie, które możemy i powinniśmy podjąć, zwłaszcza w kontekście lokalnym – stwierdził Szymon Maliborski.

Daniel Rycharski podkreślał, że wyspa jest ostrzeżeniem.

- Nastroje w Polsce się radykalizują. Musimy pomagać i ratować, a wyspa, pokazuje to, co może się wydarzyć, gdy nie będziemy ratować – powiedział artysta.

Częścią projektu były warsztaty prowadzone dla uczniów katolickiego gimnazjum i liceum Leonium, dotyczące sztuki współczesnej jako narzędzia dyskusji o społecznych problemach.

Wyspa jest jedną z realizacji, które złożą się na indywidualną wystawę Daniela Rycharskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2019 roku. Instalacje związane z projektem pozostaną w Sierpcu około trzech tygodni.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%