Zamknij
REKLAMA

Rok pełen zmian — wywiad z Przemysławem Burzyńskim

07:30, 17.04.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

1 kwietnia 2022 r. minął rok od kiedy dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sierpcu został Przemysław Burzyński. Sporo się przez ten czas zmieniło. Mimo trwającej pandemii udało się wprowadzić nowe formy działalności. Nie brakuje też planów na przyszłość.

 

Można powiedzieć, że rok minął z wielkim hukiem. „Kradzież” Skody szerokim echem odbiła się w mediach społecznościowych.

Wymyśliliśmy primaaprilisowy żart polegający na kradzieży naszej Skody. Przyznam, że nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu. Mieliśmy ponad trzysta udostępnień naszego filmu. Była to swego rodzaju akcja profilaktyczna. Pokazaliśmy, jak auto może szybko zginąć, jak wyglądają przygotowania do tego typu akcji. Oczywiście wyjaśniliśmy, że był to żart, a skoda powróciła na swoje miejsce. Serdecznie dziękuję panu komendantowi policji Jarosławowi Ciarce oraz funkcjonariuszom Policji, a także zastępcy burmistrza Piotrowi Nowakowskiemu za pomoc i zaangażowanie, a zespołowi MOSiR za zorganizowanie całego przedsięwzięcia.

 

Skoda to nowy nabytek. Przydaje się?

Nowy dla nas, ale auto wcześniej używała Straż Miejska. Samochód jest nam potrzebny. Mamy kompleksy sportowe, wiele placów zabaw, siłowni zewnętrznych, które wymagają doglądania a znajdują się na terenie całego miasta. Robimy też wiele imprez, na które trzeba przewieźć sprzęt niezbędny do organizacji, narzędzia, głośniki, puchary. Auto jak najbardziej przydaje się.

 

Rok temu, obejmując stanowisko dyrektora, mówił pan, że będą zmiany. Co udało się zrealizować?

Przede wszystkim rozszerzyliśmy ofertę MOSiR-u i wydłużyliśmy czas pracy. Obiekt jest czynny od 8.00 do 22.00 od poniedziałku do piątku, w soboty od 8.00 do 16.00. Pracujemy też w niedzielę, jeśli tylko jest taka potrzeba. Otworzyliśmy się na kluby piłkarskie, stowarzyszenia, instytucje które wynajmują stadion, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Z racji tego, że mamy sztuczną murawę, oświetlenie, można u nas trenować i rozgrywać mecze także w tym okresie. A do tego Urząd Miejski zakupił specjalną dostawkę umożliwiającą odśnieżanie sztucznej murawy. Z naszej oferty skorzystało ponad dwadzieścia drużyn. Jeśli jest taka potrzeba, otwieramy stadion także w niedzielę, żeby umożliwić rozgrywki. Teraz oprócz Kasztelana na sierpeckim stadionie wszystkie rozgrywki ligowe będzie grała Sparta Mochowo, która u siebie przeprowadza remont boiska.

 

Jednym z wyzwań była organizacja meczu w ramach pucharu Polski. Nie mieliście obaw?

Tak, to było wyzwanie. Mecz pomiędzy Tłuchowią Tłuchowo a Zawiszą Bydgoszcz był jednym z tych, które mogły sprawić problemy. Na szczęście Zarząd Tłuchowii podszedł do organizacji tego meczu bardzo profesjonalnie i wszystko przebiegło bezpiecznie i w sportowym duchu, a my mieliśmy okazję sprawdzić się, zobaczyć, co jeszcze trzeba dopracować.

 

Skoro jesteśmy przy piłce nożnej, to nie tylko drużyny ligowe ćwiczą na boisku. Powstała też akademia piłkarska MOSiR dla przedszkolaków. Są tacy, którzy zastanawiają się, czy to nie przesada.

Absolutnie nie. Przed wakacjami zrodził się pomysł, żeby powstała Akademia MOSiR dla przedszkolaków. We wrześniu zorganizowaliśmy spotkanie z rodzicami. Było spore zainteresowanie, które nie osłabło. Treningi odbywają się w dwóch grupach: 3-4-latki oraz 5-6-latki, dwa razy w tygodniu, w okresie jesienno-zimowym w hali, a już od kwietnia wyszliśmy na stadion. Odbyły się pierwsze sparingi. Myślę, że dzieciaki mają z tego powodu dużo frajdy, a przecież o to przede wszystkim chodzi.

 

Co jeszcze dzieje się w obiektach MOSiR-u?

Mamy dwie siłownie, jedną w budynku głównym i drugą przeznaczoną typowo dla ciężarowców w Szkole Podstawowej nr 2. Korzystają z nich chętnie mieszkańcy miasta, uczniowie, kluby sportowe. Mamy też salę do ćwiczeń fitness. Dotychczas zajęcia były cztery razy w tygodniu, a od kwietnia już pięć, bo takie było zapotrzebowanie. Z tej sali korzysta także szkoła tańca Art Dance, Alizma Mażoretki MMOD OSP Sierpc, szkoły, są prowadzone różne warsztaty przez Bajeczny Świat. Można nawet wyprawić urodziny dla dziecka. A w wolnych chwilach przychodzą tenisiści stołowi, by potrenować.

Mamy siłownie zewnętrzne, na których sporo osób ćwiczy. Pod naszym zarządem są też place zabaw dla dzieci. Myślę, że warto wspomnieć, że MOSiR dzięki zaangażowaniu Osiedla nr 3 i Przewodniczącego Zarządu Osiedla Nr 3 Mariusza Czajkowskiego pozyskał 10 tys. zł z programu grantowego Carlsberga InicJaTyWy na Osiedlową Strefę Relaksu, która znajduje się przy ulicy Piłsudskiego przy miasteczku Nivea.

 

 

 

Czy macie określoną grupę, dla której prowadzicie zajęcia?

Chcemy zaproponować jak najwięcej różnorodnych zajęć. Dla tych małych i tych starszych, dla tych, którzy myślą o sporcie wyczynowym, ale też i dla tych, którzy uprawiają rekreację. Prowadzimy akcję Lato i Zima w Mieście. Nad Jeziórkami odbywały się zajęcia dla seniorów. Były i niedługo wracają poniedziałki biegowe. Gościł u nas trener mistrzów świata U-19 w piłce siatkowej Mateusz Grabda. Odbył w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych pokazowy trening z uczniami, a na koniec rozegraliśmy mecz. Są prowadzone zajęcia szachowe dzięki współpracy z Centrum Kultury i Sztuki. Już dziś zapraszam na 23 kwietnia 2022 r. na Memoriał Szachowy im. ks. Ludomira Lissowskiego, który tradycyjnie organizujemy wspólnie z CKiSz, Parafią Farną i Ogniskiem TKKF „Kubuś”.

 

Na przełomie roku wielką furorę robiło lodowisko, które okazało się jednak trochę małe...

Pogoda nam płatała figle, ale cieszę się, że lodowisko funkcjonowało. Zorganizowaliśmy nawet „Zimę w mieście” i uczyliśmy mieszkańców jazdy na łyżwach przy współpracy z instruktorami. Od 18 grudnia 2021 r. do 23 lutego 2022 r. z lodowiska skorzystało ponad 5000 osób. Zdaję sobie sprawę, że przydałoby się zwiększenie powierzchni i oczywiście będziemy się o to starać. Wszystko zależy od środków finansowych.

 

W Sierpcu brakuje sekcji lekkoatletyki. Od kilku lat mamy piękny stadion, a ani razu nie odbył się bieg przez płotki, czy zawody w skoku w wzwyż. Czy jest szansa, że to się zmieni?

Pracujemy nad tym. Mamy w planach zorganizowanie kursu instruktora lekkiej atletyki przez MOSiR w porozumieniu z uczelnią wyższą. Chcę, żeby taka sekcja powstała właśnie przy współpracy ze szkołami, nauczycielami wychowania fizycznego, żeby lekkoatletyka wróciła na dobre do Sierpca. Kompleks sportowy mamy przecież piękny, przyrządy są. Od września chcielibyśmy zorganizować nabór. Mam nadzieję, że wszystko się uda.

 

To porozmawiajmy trochę jeszcze o zawodach sportowych. Czy jest jakaś szczególna dyscyplina, którą chcecie propagować?

Chcemy robić turnieje z różnych dyscyplin, które w Sierpcu cieszą się zainteresowaniem: tenis stołowy, tenis, piłkę nożną, zawody dla ciężarowców, już był turniej małego e-sportu, wspieramy koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną plażową, biegi, marsze, wspomniane już szachy. Myślimy o turnieju darta. Współpracujemy z klubami sportowymi, stowarzyszeniami i osobami fizycznymi. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i nowe inicjatywy, np. w tym roku planujemy „Marszem 1944” uczcić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

 

Sierpc obchodzi 700-lecie lokacji miasta. Planujecie coś w związku z tą rocznicą?

Wraz z Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca chcemy zrobić wystawę historii sierpeckiego sportu na przełomie września i października. Wystawa będzie na stadionie miejskim. Planujemy też kilka większych imprez sportowych. Wspólnie z TKKF „Kubuś” robimy 19 czerwca I Tartanową Piątkę, w lipcu będzie Turniej Tenisa, a 3 września Sierpecka Dziesiątka.

 

Jakie marzenia ma dyrektor MOSiR?

Żeby pandemia już odeszła, wojna nas nie sięgnęła i żebyśmy wszyscy zdrowi byli. Na MOSiRze jest świetna kadra, która ma dużo ciekawych pomysłów i jest chętna do działania. Udało nam się nawiązać dobrą współpracę ze szkołami, klubami sportowymi, stowarzyszeniami, instytucjami. Chciałbym, żeby obiekt służył jak największej liczbie mieszkańców i jak najwięcej osób z niego korzystało, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch.

Dziękuję za rozmowę.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%