Zamknij
REKLAMA

Biskup Piotr Libera odchodzi

00:56, 06.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Piotra Libery z posługi biskupa płockiego.

 

Biskup Piotr Libera złożył rezygnację w wieku 71 lat, z powodów zdrowotnych. „Moja modlitwa wieczorna słowami kantyku Symeona została wysłuchana. Nunc dimittis. Dziękuję Panie Jezu! Jestem wdzięczny Papieżowi Franciszkowi i wam wszystkim. Bóg zapłać! +Piotr senior” — napisał na swoim koncie na Twitterze biskup Piotr Libera.

Administratorem apostolskim sede vacante diecezji płockiej papież mianował biskupa toruńskiego Wiesława Śmigiela.

O decyzji papieża poinformowała w sobotę, 4 czerwca 2022 r., Nuncjatura Apostolska w Polsce.

 

Biografia (za diecezjapłocka.pl)

Bp Piotr Libera ur. 20 marca 1951 r. w Szopienicach. W roku 1969 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W latach 1970–1972 odbył służbę wojskową w Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Herberta Bednorza. Pełnił obowiązki wikariusza w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej. W latach 1979-1980 był prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Jest absolwentem Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Zdobył tytuł doktora z literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Po powrocie do kraju prowadził lektorat języka łacińskiego i wykładał patrologię w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Od 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

23 listopada 1996 Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Centurii oraz biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1997 r. w Rzymie z rąk Jana Pawła II. W 1998 r. wybrano go na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił tę funkcję do 2007 r.

2 maja 2007 r. został mianowany przez Benedykta XVI na biskupa płockiego.

W dniu 22 lutego 2011 r., w 80. rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej, przyjął jako swój herb biskupi wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%