Zamknij
REKLAMA

Emocjonalne mosty przyszłości

02:15, 05.06.2022 | Opr. na podst. tekstu PP-P w Sierpcu
Skomentuj
REKLAMA

 

Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Sierpcu zorganizowała konferencję dotyczącą kryzysów psychicznych, jakich doświadczają dzieci i dorośli we współczesnym świecie. Temat brzmiał „Dziecko — rodzic — nauczyciel w obliczu kryzysu psychicznego. Emocjonalne mosty przyszłości”.

 

Konferencję otworzyła dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Sierpcu Aneta Ciemiecka. Wśród zaproszonych gości byli Bogusława Lewandowska — naczelnik wydziału oświaty i zdrowia Starostwa Powiatowego w Sierpcu, Marek Zdrojewski — naczelnik wydziału oświaty i kultury Urzędu Miejskiego w Sierpcu, dyrektorzy placówek oświatowych, psychologowie, pedagodzy, logopedzi, Ukraińcy. Konferencję poprowadziła Katarzyna Jankowska.

 

Przetrwać zagrożenie

Dyrektor Aneta Ciemiecka zwróciła uwagę na emocje i reakcje ludzi na wiadomość o wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą.

— Czasem doznania związane z doświadczeniem traumatycznym są tak silne, że organizm na jakiś czas po prostu nas ,,wyłącza” i jest to jedna z reakcji, która ma na celu zapewnienie nam przetrwania w sytuacji zagrożenia — powiedziała dyrektor.

Marek Zdrojewski w swoim wystąpieniu pogratulował dyrektor poradni podjęcia tak ważnego tematu, zwrócił uwagę na potrzebę mówienia o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, pomocy w kryzysie. Bogusława Lewandowska przedstawiła prezentację, w której przedstawiła dane statystyczne dotyczące liczby osób z Ukrainy mieszkających w naszym powiecie. Zwróciła również uwagę na liczbę dzieci w placówkach powiatu sierpeckiego, które uczęszczają do szkół i przedszkoli. Omówiła różnice w systemie edukacji pomiędzy Ukrainą i Polską. Dodatkowym walorem prezentacji było przetłumaczenie jej treści na język ukraiński. Kolejnym punktem spotkania był wykład poświęcony tematyce kryzysu psychicznego oraz form pomocy w wychodzeniu z tego kryzysu, który poprowadziły Agnieszka Augustynowicz — psycholog, psychoterapeuta, Agnieszka Strusińska — oligofrenopedagog i Iwona Wawrzyniak — pedagog, logopeda.

 

Dla wszystkich mam

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki Bogdan z Ukrainy oraz Adam z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sierpcu złożyli życzenia wszystkim mamom. Panie z Ukrainy Raisa, Wiktoria, Anastazja opowiedziały o swojej sytuacji, wyborach, których musiały dokonać, godzinach w oczekiwaniu na przejście przez granicę oraz o pomocy od Polaków, której doświadczają każdego dnia. Marzanna Leszczyńska mówiła o swoim zaangażowaniu w pomoc uchodźcom, dziękowała wszystkim, którzy ją wspierają.

Pani Raisa przeczytała wiersz, który ułożyła specjalnie na tę okazję.

— Pragnę podziękować waszemu prezydentowi, wszystkim Polakom, wszystkim, którzy otworzyli nam, Ukraińcom, swoje serca w tym trudnym dla nas czasie, przyjęli nas w swoich domach. Niski ukłon wam, drodzy sąsiedzi, bracia. Chciałabym również podziękować wszystkim, którzy pomogli i pomagają teraz mojej rodzinie. Od wolontariuszy, którzy nas tu przywieźli, po tych, którzy się nami teraz opiekują: wolontariuszowi Kubie, osobom z rodziny Kipczyńskich, państwu Magdalenie i Markowi Stasiakom. Jesteśmy wam bardzo wdzięczni i mamy teraz krewnych w Polsce. Dziękujemy — powiedziała Raisa.

Pani Anastazja ze wzruszeniem podziękowała Marzannie Leszczyńskiej za przyjęcie jej rodziny pod wspólny dach oraz pomoc jej dzieciom. Konferencję uświetnił występ uczennic Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu Anny Cyl i Weroniki Samoraj. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali poradnik antykryzysowy.

 

(Opr. na podst. tekstu PP-P w Sierpcu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%