Zamknij
REKLAMA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

20:50, 02.05.2021 | op. red.
Skomentuj
REKLAMA

 

 

2 maja obchodzimy jedno z najmłodszych świąt państwowych. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku. Święto ma nam przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

 

15 października 2003 roku poseł Edward Płonka złożył projekt poselski zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Wybór 2 maja nie był przypadkowy. W PRL tego dnia nakazywano zdejmowanie flagi po Święcie Pracy w związku z zakazem obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Historia polskiej flagi

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice biel pochodzi od bieli orła, który był godłem Polski i bieli Pogoni (rycerza galopującego na koniu) – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Nasze barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

2 maja 1945 r. biało-czerwona flaga została przez polskich żołnierzy zawieszona w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu.

 

Święto Flagi w Sierpcu

Flagi narodowe rozwieszono w Sierpcu już 30 kwietnia. Nie tylko instytucje państwowe, szkoły czy przedsiębiorstwa wywiesiły flagi. Także wielu mieszkańców miasta zdecydowało się na ten gest. Obok flagi państwowej umieszczono też flagi miasta, Unii Europejskiej oraz po raz pierwszy flagę Mazowsza.W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi. Biało-czerwoną wciągnięto na maszt. Odegrano też Mazurka Dąbrowskiego.

fot. KP PSP Sierpc

(op. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%