Zamknij
REKLAMA

Sierpczanin wśród laureatów konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu

19:06, 19.11.2020 | opr. red.
Skomentuj Mariusz Goszczycki podczas festynu charytatywnego dla Przemka
REKLAMA

 

 

Mariusz Goszczycki, żołnierz 56. Kompanii Specjalnej, angażującej się w pomoc dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Jeżewie, został jednym z jedenastu laureatów konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu.

 

Samorząd województwa mazowieckiego uhonorował osoby zaangażowane w pracę charytatywną. Spośród 114 kandydatów wyłoniono 11 zwycięzców. Nominowani do konkursu mogli być pojedynczy wolontariusze, ale też i grupy. Kandydatów zgłaszały organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe i samorządowe, a także podmioty, które realizują program wolontariatu prawniczego, czy też osoby fizyczne korzystające z pomocy wolontariuszy. Możliwe było również zgłoszenie własnej kandydatury.

- Nagrodzeni to ludzie, którzy pracują bez rozgłosu. Nie czekają na oklaski i słowa uznania. Jednak w pełni na nie zasługują – mówi marszałek Adam Struzik.

W tym roku dodatkowo pojawiła się kategoria specjalna „wolontariat w czasie pandemii”, która miała na celu uhonorowanie najciekawszych inicjatyw wolontariuszy związanych z niesieniem pomocy osobom potrzebującym w czasie pandemii COVID-19.

– Wolontariat to bezinteresowne działanie na rzecz innych, środowiska czy miejsca zamieszkania, które codziennie przynosi korzyści wielu mieszkańcom. To również ważna część życia dla licznej grupy Mazowszan. W czasie pandemii wolontariusze nie rezygnują ze swoich aktywności i pomagają w szpitalach, seniorom czy organizują akcje szycia maseczek – stwierdził przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej w sejmiku województwa mazowieckiego Piotr Kandyba.

 

Lista laureatów oraz wyróżnionych wolontariuszy:

 

Kategoria Indywidualny Wolontariat

Laureat: Mariusz Goszczycki – zaangażowany w pomoc dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Jeżewie. Żołnierz 56. Kompanii Specjalnej. Przy wsparciu dawnych towarzyszy broni rozpoczął akcję, której celem jest zebranie środków na rekonstrukcję dłoni jednego z uczniów Szkoły Podstawowej w Jeżewie.

Wyróżnienie: Krystyna Paszko – uczennica klasy maturalnej. Od lat zaangażowana w szereg inicjatyw społecznych i wolontariackich. Pełni funkcję przybocznej w warszawskiej drużynie harcerskiej 23 WDW Binduga. Jest autorką projektu pomocowego o nazwie Rumianki i Bratki, którego celem jest pomoc ofiarom przemocy domowej.

 

Kategoria Szkolne/Przedszkolne Koło Wolontariatu

Laureat: Szkolny Klub Ośmiu „Serce na dłoni” działający przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 223 w Warszawie – Klub istnieje od 2006 r. liczy około 100 wolontariuszy, którzy w zróżnicowany sposób niosą pomoc innym. Współpracują między innymi z kombatantami AK Korpusu „Jodła”, Fundacją „Świat na Tak” oraz z ponad 20 innymi fundacjami i ponad 20 podmiotami lokalnymi.

Wyróżnienie: Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie – współpracuje z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym w Kraszewie Czubakach, w którym dzięki zorganizowanej zbiórce książek utworzono bibliotekę. Wolontariusze podjęli stałą współpracę, która polega między innymi na cyklicznych odwiedzinach i czytaniu książek dzieciom z hospicjum.

 

Kategoria Wolontariat Grupowy

Laureat: Społeczność No Bell – tworzą ją uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, którzy od lat angażują się w różne formy pomocy potrzebującym. „Szpik pozwala ujść z życiem”, „Dzień życzliwości”, „Choinka marzeń” to sztandarowe akcje, które regularnie są organizowane przez szkolną społeczność.

Wyróżnienie: Wolontariusze Fundacji Ready2Run – Grupa działa od maja 2019 roku. Ideą, która zapoczątkowała proces tworzenia grupy wolontariuszy, była integracja we wspólnych działaniach osób z niepełnosprawnością z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. 

 

Kategoria Wolontariat Seniorów

Laureat: Akademia Seniora Muzeum Niepodległości w Warszawie – aktywnie uczestniczy w zbiórkach maskotek przekazywanych do Centrum Zdrowia Dziecka, uczestniczy w akcjach podejmowanych przez Muzeum Niepodległości np. opieka nad zwiedzającymi Cytadelę w ramach programu „Kultura 50+” czy wygłaszanie prelekcji promujących zdrowy styl życia przez słuchaczy Akademii Seniora (emerytowanych lekarzy) w ramach Warszawskich Dni Seniora. W czasie pandemii szyto maseczki, które przekazano weteranom zrzeszonym w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wyróżnienie: Klub Senior + – działalność klubu polega na motywowaniu seniorów do działań na rzecz samopomocy. Celem powstania klubu było przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych. W ramach akcji „podziel się ciepłem” członkowie szyją czapki i szaliki dla najbardziej potrzebujących. Brali aktywny udział w projekcie „Lodowata niedziela dla Jaśka” gdzie swoje rękodzieła wystawiali na licytację, a dochód został przeznaczony na rehabilitację potrzebującego chłopca. Klub także zaangażował się w szycie maseczek w czasie pandemii.

 

Kategoria Wolontariat w Czasie Pandemii

Laureat: Mieszkańcy Gminy Wołomin – czas pandemii pokazał na ogromną skalę jaką empatią i szlachetnością cechują się mieszkańcy gminy Wołomin. W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa i łagodzenia skutków epidemii organizowane były zbiórki pieniędzy. Mieszkańcy gminy Wołomin uszyli 12 275 maseczek, które trafiły do ponad 20 instytucji.

Wyróżnienie: Paweł Sędek – zakupione z prywatnych środków finansowych maski pełnotwarzowe z filtrami FFP3, maseczki z materiału z jonami srebra oraz przyłbice przekazał dla personelu medycznego. Jednocześnie z różnych stron zaczęły się do nieg zgłaszać szpitale i oddziały, które borykały się z brakiem maseczek. Do akcji włączyli się inny wolontariusze, prywatni darczyńcy oraz gwiazdy show-biznesu.

Wyróżnienie: Kacper Ośko – uczeń, który mimo swoich szkolnych obowiązków w czasie pandemii zaangażował się w społeczną pomoc wolontariacką w Medycznej Szkole Policealnej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu. Swoją pasję, którą jest informatyka przełożył na pomoc w skoordynowanie działalności zdalnego nauczania we współpracy ze szkolnym informatykiem.

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA