Zamknij
REKLAMA

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

15:38, 01.09.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granicę z Polską. Rozpoczęła się II wojna światowa, największa wojna XX wieku. W ciągu sześciu lat jej trwania zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. Umierali na polach bitew, katowani w więzieniach, obozach, rozstrzeliwani w lasach, ginęli z głodu i chorób... 

 

81 lat temu ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki zwrócił się z orędziem do narodu

 

OBYWATELE RZECZYPOSPOLITEJ!

 Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii.

 W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli Państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały Naród w obronie swojej Wolności, Niepodległości i Honoru, skupi się dookoła Wodza Naczelnego i Sił Zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko niemieckich.

Cały Naród Polski, pobłogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z Armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa.

Warszawa, dnia 1 września 1939 r.

 

(—) IGNACY MOŚCICKI

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ

 

 

1 września 1939 roku w sierpeckim kinie wyświetlano film fabularny, czynne były wszystkie urzędy, ludzie szli do pracy. Kilka bomb spadło w okolicach cegielni Gutowskich, a niemiecki samolot strzelał do dzieci znajdujących się w kolumnie uchodźców. 3 września zbombardowano dworzec kolejowy oraz szpital. Zginęli ludzie. Zniszczono także kilka pociągów i magazynów kolejowych. Hitlerowcy wkroczyli do naszego miasta 8 września. .

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej pod pomnikami upamiętniającymi ofiary i bohaterów II wojny światowej zapłonęły znicze i położono kwiaty. Hołd oddały władze samorządowe powiatu i miasta, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy miasta.

Nigdy więcej wojny!

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA