Zamknij

Susza i pożary

08:53, 29.04.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 


 

Susza staje się coraz bardziej dotkliwa. Niewiele potrzeba, by doszło do pożaru. W ostatnim czasie strażacy wielokrotnie wyjeżdżali, by gasić ogień w różnych miejscach.


 

Las w Gójsku

19 kwietnia 2020 r. po godzinie 8.00 zauważono pożar lasu w okolicach Gójska (gmina Szczutowo). Po przybyciu na miejsce strażacy zobaczyli, że płonie poszycie leśne na powierzchni około 3,5 ara lasu sosnowego.

- Podczas prowadzonych działań okazało się, że w odległości ok. 150 m w tym samym lesie wystąpiło kolejne zarzewie pożaru, o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych. Natychmiast został tam wysłany jeden zastęp – poinformował oficer prasowy KP PSP w Sierpcu mł. bryg. Waldemar Goczyński.

Pożary udało się ugasić. Spaleniu uległa ściółka powierzchni zadrzewionej oraz nadpalone zostały pnie drzew sosnowych na powierzchni ok. 40 arów.

 

Pożar w Agnieszkowie

W nocy, 19 kwietnia, znów strażacy musieli gasić pożar. Tym razem w Agnieszkowie (gmina Szczutowo). Na miejsce zdarzenia jako pierwszy przybył zastęp z OSP Szczutowo. Na odcinku ok. 300 m po obu stronach drogi leśnej doszło do kilku zarzewi ognia w lesie sosnowym.

- Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się powierzchnię leśną. Za pomocą tłumic gaszono rozprzestrzeniający się pożar. Następnie do miejsca objętego działaniami przybyły kolejne zastępy z JRG Sierpc i OSP Gójsk. Podjęto decyzję o rozmieszczeniu zastępów do poszczególnych ognisk pożarów i podawaniu prądów wody w natarciu oraz gaszeniu rozprzestrzeniającego się pożaru przy pomocy tłumic i szpadli. Pożar ugaszono, ściółkę przelano wodą – powiedział oficer prasowy KP PSP w Sierpcu mł. bryg. Waldemar Goczyński.

Spaleniu uległa ściółka z powierzchni zadrzewionej oraz nadpalone zostały pnie drzew sosnowych o łącznej powierzchni ok.30 arów.


 

Płonęło poszycie lasu w Mościskach

20 kwietnia 2020, znów w okolicach Gójska – tym razem w Mościskach, zapłonął ogień. Na miejscu szybko pojawili się strażacy oraz leśniczy, który zadysponował na miejsce ciągnik z pługiem. Operator ciągnika oborał obwód pożaru, a strażacy gasili ogień. Spaleniu uległo około 0,5ha poszycia lasu. Ze względu na powtarzające się pożary na tym terenie, na miejsce działań gaśniczych przybył patrol Policji.


 

Nieużytki w Bonisławiu

21 kwietnia 2020 r. po godzinie 14.00 zauważono pożar nieużytków w Bonisławiu (gmina Gozdowo). Strażacy walczyli, żeby ogień nie dotarł do pobliskiego lasu i kurników. Po czterech godzinach udało się zapanować nad żywiołem i ugasić pożar. Obszar pogorzeliska to ok. 2 hektary. W gaszeniu brały udział JRG Sierpc, OSP Lelice, OSP Gozdowo, OSP Goleszyn, OSP Kurowo.

 

 

Apel komendanta KP PSP Sierpc bryg. Marcina Strześniewskiego

Szanowni Państwo,
podczas wideokonferencji ze starostą, burmistrzem, wójtami i wszystkimi służbami omawialiśmy sytuację dotyczącą koronawirusa. I serce rosło, jak mieszkańcy naszego powiatu przestrzegają tzw. reżimów sanitarnych. Włodarze poszczególnych gmin jednoznacznie stwierdzili, że mieszkańcy stosują się do zaleceń ograniczających rozwój epidemii. Nasz powiat pod tym względem wygląda bardzo dobrze. Niestety musiałem wrzucić do tej beczki miodu sporą garść dziegciu. Otóż z dbałością o bezpieczeństwo pożarowe już tak słodko nie jest. Mamy suszę, jakiej nie było od 50 lat. Płoną lasy, łąki, nieużytki, śmieci. I nie są to pożary od „szkiełka i słońca”, to jest niewłaściwe lub nieostrożne postępowanie człowieka. Z ponad 70 pożarów powstałych w tym roku, blisko 3/4 to te powstałe właśnie na skutek niewłaściwego zachowania. Apeluję do Państwa, skoro tak wspaniale radzimy sobie w walce z epidemią, nie dajmy się suszy. Korzystajmy z natury odpowiedzialnie. Dużo zdrowia i świeżego powietrza.

Opr. red.

 

Foto

1. Pożar lasu w Agnieszkowie, fot. OSP Szczutowo

2. Pożar nieużytków w Bonisławiu, fot. OSP Goleszyn

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA