Zamknij
REKLAMA

Wyciek amoniaku w browarze

17:27, 20.10.2019 | IP i fot. KPP Sierpc/ opr. red.
Skomentuj
REKLAMA

Akcja trwała kilka godzin i uczestniczyły w niej służby ratunkowe powiatu sierpeckiego. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, jednak nie zagraża jej już żadne niebezpieczeństwo. Zagrożenie dla mieszkańców miasta Sierpca zostało wyeliminowane.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia dowódczo-sztabowe, prowadzone pod kryptonimem „Browar 2019”. Zorganizowali je Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu oraz Carlsberg Supply Company Polska S.A. Oddział Browaru Kasztelan w Sierpcu, natomiast współorganizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Sierpcu.

Oto przebieg akcji:

16 października po godzinie 11.00 w Sierpcu przy ulicy Świętokrzyskiej jeden z pracowników browaru zauważył wyciek z maszynowni chłodniczej. Wiedząc, że jest to amoniak i istnieje możliwość skażenia terenu,  niezwłocznie zawiadomił służby straży pożarnej i w dalszej kolejności pozostałe służby, w tym sierpecką Policję. Już kilka minut później na teren browaru zaczęły docierać załogi państwowej straży pożarnej, wspomagane jednostkami ochotniczych straży pożarnych. Dotarcie na miejsce zdarzenia umożliwili sierpeccy policjanci, zabezpieczający trasy dojazdu ekip ratowniczych. Kierowali też ruchem podczas zorganizowanego objazdu. Na miejscu wypadku rozpoczęła się ewakuacja pracowników. Podczas niej okazało się, że nie wszyscy opuścili niebezpieczne miejsce i w związku z rozszczelnieniem instalacji  wewnątrz maszynowni mogła pozostać tam poszkodowana osoba.  Obecni na miejscu strażacy w ubraniach gazoszczelnych od razu rozpoczęli poszukiwania pracownika maszynowni. Reszta ich kolegów ustawiała kurtyny wodne, monitorując strefę zagrożenia  i przygotowując narzędzia do likwidacji wycieku. Mieli świadomość, że każda minuta jest ważna i może przynieść poważne szkody.  W tym czasie policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi rozpoczęli ewakuację wszystkich osób z zagrożonej strefy w bezpośredniej bliskości zakładu, zamykając ulicę w miejscu zagrożonym, organizując objazdy oraz ewakuację mieszkańców. Odnaleziony przez strażaków poszkodowany w wyniku wycieku amoniaku pracownik maszynowni został przekazany wykwalifikowanym ratownikom.  Po likwidacji wycieku oraz wykonanym pomiarze stężenia amoniaku teren działań został zwrócony właścicielowi.

 

W  trakcie ćwiczenia służby ratunkowe powiatu sierpeckiego mogły sprawdzić swoje umiejętności w sytuacjach kryzysowych, gdzie zawsze ważny jest czas i skuteczność. Sprawdzono przygotowanie organów i sił systemu ratowniczego powiatu do realizacji zadań w procesach osiągania wyższych stanów gotowości obronnej oraz prowadzenia działań ratowniczych  i ochrony ludności w ramach obrony cywilnej.  Podczas ćwiczeń funkcjonariusze sierpeckich służb poradzili sobie bardzo dobrze.  Możemy być pewni, że w sytuacji kryzysowej na pewno nie zawiodą.

(IP i fot. KPP Sierpc/ opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA