Zamknij
REKLAMA

Zmiany w płatnościach za przejazdy autostradą! To musisz wiedzieć by uniknąć wysokiego mandatu

14:30, 29.11.2021 | M.O. / WP Autokult
Skomentuj Fot. GDDKiA
REKLAMA

1 grudnia wejdzie w życie rewolucja w płatnościach za przejazdy na autostradach. Co zrobić by skorzystać z takiego odcinka i ustrzec się przed mandatem?

- Od 1 grudnia 2021 r. przejazd państwowymi odcinkami autostrad będzie się odbywał bez zatrzymywania się przed bramkami -  deklaruje Ministerstwo Finansów.

Zmiany obowiązywać będą na dwóch odcinkach autostrad. Dotyczy to odcinka autostrady A2 Konin - Stryków oraz odcinka na A4 - Bielany Wrocławskie - Sośnica. 

Jak płacić za przejazd? 

Możliwości jest kilka. Za przejazd można zapłacić poprzez aplikację e-TOLL. Wcześniej jednak należy założyć konto na portalu Krajowej Administracji Skarbowej oraz uwierzytelnić je Profilem Zaufanym. 

Drugą opcją jest zakup e-biletu. W tym przypadku należy mieć zainstalowaną aplikację Autopay, która pozwala na płatności po "podpięciu" karty płatniczej. 

Alternatywą dla obu opcji jest zakup biletu na stacji benzynowej czy w kioskach. Do zakupu konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu. Bilet będzie obowiązywał na wskazanym odcinku autostrady i będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty.

Brak biletu? Będzie kara 

Brak biletu za przejazd, a także kontynuacja przejazdu bez ważnego biletu będzie drogo kosztować. Kara wyniesie 500 zł. 

Problemy mogą mieć również kierowcy, którym rozładuje się telefon w trakcie jazdy, a korzystali z aplikacji e-TOLL. 

- Jeśli telefon straci sygnał GPS na dłużej niż 15 minut, kierowca będzie miał obowiązek zjechać najbliższym zjazdem lub zatrzymać się w miejscu obsługi podróżnych. Kto tego nie zrobi, zapłaci karę 500 zł - podaje WP Autokult. 

Mandatu będzie można jednak uniknąć wnosząc opłatę za przejazd w ciągu 3 dni. Będzie trzeba jednak podać dane geolokalizacyjne. W panelu aplikacji e-TOLL będzie trzeba wskazać, gdzie straciliśmy zasięg, o której się to stało i którym zjazdem opuściliśmy autostradę.

Czy system płatności zostanie rozszerzony na kolejne odcinki? GDDKiA, na razie, nie informuje takich zamiarach. Nie ma też informacji, kiedy automaty do zakupu e-biletów autostradowych pojawią się w Miejscach Obsługi Podróżnych. 

(M.O. / WP Autokult)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%