Zamknij
REKLAMA

Szykują zmiany w Kodeksie pracy. Zyskać mają matki i ojcowie

17.23, 17.06.2021 Źródło: Onet.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Rząd zaprezentował projekt Strategii Demograficznej 2040. Zawarto w nim pomysły na wzrost dzietności. Sporo zmian dotyczy także Kodeksu pracy. 

Strategia Demograficzna 2040, jak informuje rząd "zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń".

- Rząd planuje osiągnąć ten cel poprzez długofalowe, wieloobszarowe działania likwidujące bariery, które zniechęcają Polaków do realizowania ich aspiracji w zakresie rodziny - czytamy na ministerialnej stronie. 

Projekt zakłada szereg zmian w Kodeksie pracy. Mają się tam pojawić m.in. rozwiązania osłonowe. 

- Nie musimy przekonywać Polaków, żeby chcieli mieć dzieci - powiedziała wiceminister Socha, cytowana przez Onet. 

Jej zdaniem, to, co odstrasza przed posiadaniem większej liczby dzieci, jest niewystarczająca stabilność na rynku pracy.

W jaki sposób rząd Zjednoczonej Prawicy chce się temu przeciwstawić? Co chce zmienić? Znamy założenia Strategii Demograficznej 2040.

Zakłada ona gwarancję elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4. To także ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

Matki mają być objęte ochroną przed zwolnieniem przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Ma być to niezależne od wymiaru czasu pracy. 

Chronieni przed zwolnieniem mają być także ojcowie. Pomysł zakłada by ojcowie byli objęci ochroną w ciągu pierwszego roku życia dziecka. W przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę. 

Stworzone ma zostać także centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Ma ono zapewnić kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę.

(Źródło: Onet.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%