Z chorobą Parkinsona mierzy się około 8,5 mln ludzi na świecie. Szacuje się, że w 2040 roku ta liczba podwoi się. Przełom w leczeniu może nastąpić w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, który na rozwój pionierskiej terapii genowej mózgu otrzyma ponad 100 mln zł unijnego wsparcia w ramach Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europ
Opracowywana w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim innowacyjna terapia genowa może zrewolucjonizować neurologiczne leczenie choroby Parkinsona. Na ten projekt placówka otrzymała ponad 100 mln zł z UE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027, który jako pierwszy w Polsce uzyskał akceptację Komisji Europejskiej.
– To duży sukces. Oprócz zmian w naszym regionalnym programie Komisja zatwierdziła jeszcze tylko jeden projekt z Litwy – marszałek Adam Struzik.
Nowatorskie metody stosowane w Bródnowskim Szpitalu poprawiają jakość życia pacjentów m.in. z chorobą Parkinsona, dystonią czy drżeniem samoistnym.
Choroba Parkinsona: rosnące wyzwanie
– Choroba Parkinsona jest drugą najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną po Alzheimera – podkreśla Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Na świecie żyje z nią około 8,5 mln osób (źródło). W Europie liczba ta przekracza milion, a w Polsce diagnozę ma około 100 tys. dorosłych (źródło).
Specjaliści opracowują procedurę wykorzystania wektora wirusowego do precyzyjnego dostarczenia genu do mózgu. Kopia genu zastępuje brakujący fragment odpowiedzialny za produkcję hormonu koordynującego pracę mięśni. Efekt? Przywrócenie aktywności mózgu i ustępowanie objawów chorobowych.
– Może okazać się, że metoda ta będzie przełomem także w leczeniu choroby Alzheimera – zaznacza prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, koordynator Oddziału Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.
W planach jest także rozwijanie metody podania wektorów wirusowych przez otwieranie bariery krew-mózg. Dzięki temu do mózgu mogą przedostać się elementy krążące we krwi. Podanie wektorów wirusowych bezpośrednio do krwiobiegu żylnego lub tętniczego, przy otwartej wcześniej barierze krew-mózg, może umożliwić przeniknięcie materiału genetycznego do wybranych miejsc w mózgu, bez potrzeby stosowanych obecnie wielogodzinnych zabiegów prowadzonych bezpośrednio w mózgu.
Nowa technika może być udostępniona całej Europie, wnieść na rynek wewnętrzny przełomowy element o znaczącym potencjale gospodarczym, ale też przyczynić się do ograniczenia strategicznej zależności UE. Projekt szpitala bródnowskiego będzie wdrażany w ramach Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy (STEP). Platforma koncentruje się na kluczowych technologiach dla globalnej konkurencyjności Europy. Obejmują one trzy sektory: czyste i zasobooszczędne technologie, głębokie technologie oraz biotechnologię. Do tej pory 11 państw członkowskich UE (Austria, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Rumunia i Hiszpania) zaproponowało ponad 6,4 mld euro z programów polityki spójności na wsparcie krytycznych innowacji technologicznych. (źródło).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz