Zamknij
REKLAMA

Dlaczego sierpecki szpital tylko dla pacjentów z COVID-19? Zapytaliśmy wojewody

10:58, 12.11.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Powiatowy Szpital w Sierpcu od środy, 4 listopada 2020 r., przyjmuje tylko osoby zakażone wirusem SARS-CoV2. Zawieszono dotychczasową działalność szpitalnych oddziałów, takich jak: wewnętrzny, chirurgia, rehabilitacja, pediatria, neonatologia, ginekologiczno-położniczy, anestezjologii i intensywnej terapii.

 

Decyzją wojewody mazowieckiego sierpecki szpital stał się jednym z szesnastu szpitali powiatowych w naszym województwie przeznaczonym dla pacjentów z koronawirusem.

Stan ten będzie trwał do odwołania w Polsce stanu epidemii. Przekształcenie miało być wynikiem stale rosnącej liczby osób zakażonych i wymagających pilnej hospitalizacji. W Sierpcu przeznaczono 123 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem oraz 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV2.

 

Wygramy tę walkę

Dyrektor szpitala Robert Makówka, który sam jest w izolacji spowodowanej zakażeniem SARS-CoV-2, stwierdził, że został zaskoczony decyzją wojewody o przekształceniu szpitala. Z dumą mówi o pracownikach SPZZOZ Sierpc, którzy w ciągu czterech dni bez żadnych wytycznych sami opracowali nowe strategie, by przekształcić szpital. Dodatkowym utrudnieniem był wirus, który sprawił, że ponad czterdziestu pracowników przebywało w tym czasie na zwolnieniach, w kwarantannie i izolacji.

- Stworzyliśmy nowe procedury, urządziliśmy strefy czyste i brudne, które mają zapewnić bezpieczeństwo personelowi. Bezpieczeństwo personelu stało się priorytetem naszych działań. Każdy pracownik dzisiaj ma stworzone warunki, które w obecnej sytuacji zapewniają mu poczucie tego bezpieczeństwa. Do końca roku będziemy musieli na ten cel znaleźć dodatkowe 1.000.000 zł. (niektórzy piszą, że to super biznes dla szpitala!) - napisał na fanpage’u szpitala dyrektor.

Robert Makówka pisze również o strachu, który towarzyszy wszystkim. Prosi o uszanowanie wysiłków pracowników szpitala. Zwraca się do wszystkich o wsparcie i pomoc, o powstrzymanie się od obelg.

- Osoby, które zaangażowały się w tę pracę i podjęły wyzwanie stawienia czoła groźnemu wirusowi, są najlepszymi pracownikami, z jakimi do tej pory pracowałem. Bałem się, że wygra u nich strach, a pojawiła się motywacja, zaangażowanie, zespołowość i determinacja. Staliście się super zespołem! (…). Pierwszy dzień pracy w nowych warunkach pokazał, że nie jest łatwo. Ale wygramy tę walkę! Drodzy pracownicy, zasługujecie na wielki szacunek za to wszystko!!! - napisał dyrektor.


Niezrozumiała decyzja

Decyzja wojewody wywołała wiele kontrowersji wśród mieszkańców powiatu. Trudno jest zrozumieć, dlaczego na terenie, na którym było niewiele zachorowań, cały szpital zostaje przekształcony w jeden wielki oddział tylko dla pacjentów z COVID-19. Do rzecznika prasowego wojewody wysłaliśmy następujące pytania: jakie były kryteria, jakimi kierowano się przy wyborze szpitala, który miał stać się szpitalem wyłącznie dla pacjentów z COVID-19? Czy transport osób zakażonych z całego województwa do powiatu sierpeckiego, w którym jest bardzo mało potwierdzonych testami przypadków zakażeń, ma jakieś uzasadnienie (ekonomicznie, społeczne, inne), czy nie lepiej byłoby taki szpital powołać w miejscu, gdzie jest więcej chorych potrzebujących tej opieki? Czy sierpecki szpital jest gotowy na taką zmianę? Czy otrzyma dodatkowe wyposażenie w sprzęt, czy będą w nim zatrudnione kolejne osoby? Co stanie się z pacjentami, którzy nie są zarażeni, a będą w najbliższej przyszłości potrzebować opieki szpitalnej? W jaki sposób mają dowiedzieć się o wolnych miejscach w innych szpitalach? Kto w razie potrzeby pomoże im dostać się do szpitala oddalonego od naszego powiatu o kilkadziesiąt czy więcej kilometrów? Nie każdy przecież dysponuje własnym samochodem.

Po sześciu dniach otrzymaliśmy odpowiedź:

 

Szanowna Pani Redaktor,

odpowiadając na Pani pytania uprzejmie informujemy, że decyzją Wojewody Mazowieckiego z 31 października 2020 r., zmieniającą decyzję z 3 września 2020 r., polecono Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, poprzez zapewnienie w podmiocie leczniczym 123 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 3 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej oraz poprzez zapewnienie 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Decyzja ta obowiązuję od 4 listopada 2020 r.

Wszystkie decyzje Wojewody Mazowieckiego są konsultowane z dyrekcjami szpitali, NFZ oraz samorządami. Poszerzenie bazy łóżek następuje z uwzględnieniem bezpieczeństwa innych pacjentów”.

 

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

HasbroHasbro

1 1

"Jak nie wiesz o co chodzi, to wiesz o co chodzi" Lepper 12:27, 14.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

chojnychojny

0 1

ha ha ha... 13:02, 14.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MMMM

0 1

Sierpc został bez szpitala i diagnostyki RTG. Przychodnia wysyła do Płocka lub Płońska a tam twierdzą, że nie mają podpisanych umów i każą płacić za zdjęcia. 13:35, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

1 0

Nie kończy się swiat na Sierpeckim szpitalu ludzie. 11:49, 24.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA