Zamknij
REKLAMA

Jedzie pociąg z daleka i... zatrzymuje się w Sierpcu

23:09, 18.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Takich tłumów na stacji PKP dawno w Sierpcu nie było. Wiele osób przyszło, by zobaczyć pierwszy po 25 latach planowy pociąg dalekobieżny, który zatrzymał się w naszym mieście.

 

12 grudnia 2021 r. wszedł w życie nowy rozkład jazdy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. I chociaż od dłuższego czasu mówiło się o przywróceniu połączeń dalekobieżnych, to nie wszyscy dowierzali, że znów z Sierpca będzie można pojechać dalej koleją niż do Płocka, Nasielska czy Torunia.

 

Trzeci tor, trzeci peron

Po godzinie trzynastej na tor 3 przy peronie 3 wjechał do Sierpca pociąg TKL 54102 Flisak.

— Był to pierwszy po 21 latach planowy pociąg pasażerski na odcinku Brodnica – Sierpc (ostatni pociąg osobowy relacji Sierpc – Brodnica pojechał 2 kwietnia 2000 roku) oraz pierwszy po 25 latach planowy pociąg dalekobieżny, który zatrzymał się na sierpeckiej stacji kolejowej (ostatnim był nocny pociąg pospieszny relacji Gdynia Główna – Łódź Kaliska – Gdynia Główna). TLK Flisak zestawiony był z czeskiej lokomotywy spalinowej 754 037-0, nazywanej przez pasjonatów kolei „Nurek”, która dzierżawiona jest przez PKP Intercity od kolei czeskich i składu trzech wagonów przedziałowych — stwierdził pasjonat kolei, pochodzący z Sierpca Szymon Suliński.

Pasażerów pierwszego pociągu witali sierpczanie, była piosenka i mażoretki z grupy Alizma. Stojący w oknach podróżni śmiali się, że skoro Sierpc do Gdyni nie chciał przyjechać, to Gdynia przyjechała do Sierpca. Wiele osób ukradkiem ocierało łzy.

— Mój tata był maszynistą. Wiele osób, które dziś spotkałam na peronie trzecim, było jego uczniami. Jak jest tylko możliwość, to podróżuję pociągami. Bardzo się cieszę, że znów będzie można pojechać nad morze — stwierdziła pani Bożenka.

Zadowoleni byli też starsi maszyniści, którzy także licznie przybyli, by zobaczyć historyczny przyjazd pociągu.

— To musiało tak się skończyć. Ruch znów musi przenieść się na tory. Szosy są zbyt zatłoczone. Ojciec, dziadek i ja jeździliśmy jako maszyniści. Byłem tym, który przyprowadził ostatnią Gdynię i przyszedłem zobaczyć dziś tę nową — stwierdził jeden z maszynistów.

Sierpczanie chętnie wspominali czasy, jak latem żeby pojechać nad morze, trzeba było oknem wsiadać do pociągu.

— Nie wszyscy pamiętają, że Sierpc był węzłem kolejowym i to tak dużym, że pisano o nim w podręcznikach szkolnych. Przynajmniej ja się o tym uczyłam. Jeździło się do Kołobrzegu na wczasy — opowiadała sierpczanka. — A ja 45 lat temu dojeżdżałam do Pułtuska do szkoły — dodała inna mieszkanka miasta.

Wiele osób zwracało uwagę na stan sierpeckiego dworca, który od wielu lat popada w coraz większą ruinę.

 

Co dalej z dworcem?

Na dworcu PKP Sierpc odbyła się krótka konferencja, podczas której podsumowano działania związane z przywróceniem połączeń dalekobieżnych. Z Rypina do Sierpca pociągiem przyjechali m.in. ministrowie Anna Gembicka i Jacek Ozdoba, burmistrz Rypina Paweł Grzybowski, burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński. Na dworcu byli także starosta sierpecki Andrzej Cześnik, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Długokęcki. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to wielki dzień, szczególnie dla mieszkańców miast leżących na trasie pociągu, którzy po wielu latach znów mają dalekobieżne połączenia kolejowe.

Burmistrz Jarosław Perzyński poinformował o przyjętym przez Radę Miejską stanowisku o chęci przejęcia przez Miasto dworca w Sierpcu. Władze liczą na przekazanie budynku przez PKP.

— Podczas spotkania z władzami rządowymi otrzymaliśmy deklarację współpracy w sprawie odrestaurowania naszego zabytkowego dworca — poinformował burmistrz Sierpca.

Jeśli wszystko się uda, to najprawdopodobniej plan odbudowy dworca powinien być gotowy w 2024 r.

 

Zmiana składów

Pociąg stał w Sierpcu zaledwie kilka minut. Pojechał dalej. W Płocku nastąpiła wymiana składów. Lokomotywa spalinowa, która prowadzi pociąg od Gdyni Głównej do Płocka, przejmuje skład od lokomotywy elektrycznej, prowadzącej pociąg od Katowic do Płocka i odwrotnie. O godzinie 14.50 na tor 5 przy peronie 2 do Sierpca wjechał pierwszy pociąg TLK 45103 Flisak relacji Katowice — Gdynia Główna.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Ile radości Ile radości

11 4

może dać suwerenowi zwykły pociąg. Wcale się nie naśmiewam. Dojeżdżałem do liceum autobusem PKS. Wiem, jakie to fajne. Tym bardziej, gdy nie ma czym dojechać. A co z pisowskim programem ratowania PeKaeSów? Odfajkowany na bieżące potrzeby i koniec? Zdaje się, że za bardzo nie pomógł. 13:43, 20.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BuhahahaBuhahaha

10 15

W pisowskiej Polsce niedługo będziemy świętować jak kibel założą. 14:14, 20.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Po-mi-do-rowaPo-mi-do-rowa

2 0

Tyle lat od 1989-tego i walisz dalej dwójkę w sławojce? 16:01, 20.12.2021


oloolo

1 5

Będzie jeździł tylko do wyborów a potem zniknie jak PiS. 16:12, 20.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%