Zamknij
REKLAMA

Będzie nowa wystawa w sierpeckim skansenie

12:11, 29.07.2022 | .
Skomentuj fot. Dariusz Krześniak
REKLAMA

 

Od początku roku na terenie skansenowskiej ekspozycji muzealnej prowadzone są prace, których efektem będzie nowa wystawa poświęcona dawnemu transportowi wiejskiemu. Zwiedzający obejrzą między innymi różne typy pojazdów konnych z początku XX wieku.

 

Aktualnie prowadzone są prace renowacyjno-remontowe w jednej ze stodół wchodzącej w skład zagrody z Rzeszotar Zawad. To właśnie w niej ulokowana zostanie kolekcja środków transportu. Sama kolekcja także przechodzi właśnie kapitalny remont. W ramach zadania pn. Konserwacja bryczek i wozów na wystawę stałą „Dawny transport wiejski” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, działaniom konserwatorskim poddawanych jest 13 pojazdów reprezentujących różne typy dawnego transportu wiejskiego: 8 bryczek, 3 wozy oraz 2 pary sań. Pojazdy te Muzeum gromadziło przez wiele lat z myślą o przyszłej wystawie. Wykonano je w warsztatach rzemieślniczych w Sierpcu, Lucieniu, Niechłoninie, Żurominie lub użytkowano w miejscowościach na terenie północnego Mazowsza. Dzięki pracom restauracyjnym obiekty unikną całkowitego zniszczenia i odzyskają dawny blask. Na to zadanie Muzeum pozyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz promesę przyznaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Całkowity koszt konserwacji eksponatów wyniesie 355 470,00 zł.

Otwarcie wystawy pt. „Dawny transport wiejski” planowane jest na połowę roku 2023. Już dzisiaj zapraszamy do jej obejrzenia!

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%