Zamknij
REKLAMA

Niedziela Palmowa w skansenie

17:29, 12.04.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Po raz dwudziesty w sierpeckim skansenie świętowano Niedzielę Palmową. W jubileuszowej edycji imprezy wzięło udział ponad 1600 osób.

 

Najważniejszym punktem obchodów była uroczysta msza święta w drewnianym kościele, którą sprawowali księżą z dekanatu sierpeckiego: dziekan ks. Józef Łozecki, wicedziekan ks. Dariusz Multon i proboszcz parafii farnej ks. Sławomir Zalewski. Zostały poświęcone palmy, odbyła się uroczysta procesja. Oprawę muzyczną liturgii przygotowali artyści Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej.

 

Konkurs na wielkanocną palmę

Zwiedzający wybrali najlepsze prace zgłoszone w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. W kategorii indywidualnej najbardziej podobała się palma wykonana przez Joannę Wrześniak. Drugie miejsce zajął Klaudiusz Gabryszewski ze Szkoły Podstawowej w Gozdowie, a trzecie Zuzanna Grzywaczewska ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie. W kategorii zespołowej najwięcej głosów padło na palmę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sudragach. Drugą nagrodę zdobyło Stowarzyszenie „Aktywni 60+ i nie tylko” ze Skępego, a trzecią Klub Seniora w Sierpcu. Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otrzymali twórcy palmy nr 10 — KGW Sudragi.

 

Wielkanocne zwyczaje

W muzealnych obiektach można zobaczyć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżającą wielkanocne tradycje i obyczaje. Pokazano, jak wyglądały kiedyś przygotowania do świąt. Można podejrzeć sposoby robienia palm, malowania jajek, zobaczyć, czym różniły się stoły u bogatych chłopów i biednych rodzin, co jadano w świątecznym czasie na dworach. Przechodząc pomiędzy zagrodami, turyści trafiali na „miejscowych”. Chłopi, dziedzice, żydzi spacerowali jak za dawnych lat po swoich włościach.

Warto było też zajrzeć na wielkanocny jarmark, gdzie można było nabyć palmy, cukrowe baranki, posmakować regionalnych potraw, czy kupić wyroby rękodzieła ludowego. W amfiteatrze występowały Zespół Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%