Zamknij
REKLAMA

Koncert Słowików 60

21:42, 11.02.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

W kościele św. Stanisława Kostki w Sierpcu odbył się Kolędowy Koncert Nadzwyczajny w wykonaniu chóru męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego ze Szczecina.

 

Chór Słowiki 60 rozpoczął działalność w 2007 r. Jednak chórzyści znali się już wcześniej. Jako dzieci razem śpiewali, wtedy jako Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”. Po latach, już jako dorośli mężczyźni, spotkali się i postanowili znów wspólnie występować. Chór jest laureatem wielu konkursów, m.in. zdobył I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Męskich „Vivat-Musica” w Wyrzysku, Złoty Dyplom na 50. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Złoty Dyplom oraz Nagrodę Główną na I Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat w Koszalinie. Obecnie dyryguje nim prof. Ryszard Handke.

Wśród nocnej ciszy

Słowiki 60 przyjechały do Sierpca ze specjalnym świątecznym repertuarem. Kolędowy Koncert Nadzwyczajny najlepiej mógł zabrzmieć w świątyni. Podjęto decyzję, że miejscem, w którym wystąpią chórzyści, będzie kościół św. Stanisław Kostki. Proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego, ks. Dariusz Multon, z wielką radością powitał gości. Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej, po której odbył się koncert. Zabrzmiały znane kolędy, jak „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gloria” i pastorałki, m.in. „My też pastuszkowie”, „A spis Bartek”, „Bracia, patrzcie jeno”.

W przerwach pomiędzy kolejnymi pieśniami profesor Grzegorz Handke opowiadał, skąd się wzięły bożonarodzeniowe pieśni, czym różnią się kolędy od pastorałek, dlaczego dla Polaków miały tak duże znaczenie. Wspominał, że wiele polskich pieśni bożonarodzeniowych opiera się na tańcach ludowych, takich jak polonez czy kujawiak.

 

Cicha noc

Chórzystów gorąco oklaskiwali ci, którzy przyszli posłuchać kolęd i pastorałek. Wśród widzów nie zabrakło przedstawicieli sierpeckich władz samorządowych starosty Andrzeja Cześnika i burmistrza Jarosława Perzyńskiego.

— Bardzo dziękujemy, że mogliśmy wysłuchać na ziemi sierpeckiej pięknych kolęd w tak wspaniałym wykonaniu. Życzę dalszych sukcesów, wspaniałych występów i przede wszystkim zdrowia, żebyście nadal mogli cieszyć słuchaczy swoim pięknym śpiewem — powiedział starosta Andrzej Cześnik.

Sponsorami koncertu były firmy: Staropolska Strzecha – Lilla i Mirosław Nadratowscy, Podan, Olewnik, GMN Techmet, Lipiński, N&N Nadratowski.

Na zakończenie muzycznej uczty wszyscy razem zaśpiewali „Cichą noc”.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%