Zamknij
REKLAMA

Renowacja szat liturgicznych w sierpeckim muzeum

16:04, 03.11.2020 | opr. red.
Skomentuj fot. MWM w Sierpcu
REKLAMA

 

 

W tym roku Muzeum Wsi Mazowieckiej uzyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację szat liturgicznych znajdujących się w jego zasobach. Dzięki temu dawny blask przywrócono siedmiu zabytkowym tkaninom.

 

Szaty liturgiczne zostały przekazane do MWM przez Parafię w Ligowie. Są wykonane z tkanin adamaszkowych, jedwabnych i aksamitnych. Mają różne kolory - wkładane w zależności od różnych okresów roku liturgicznego - do zwykłych obrządków lub tych ważniejszych i świątecznych.

- Do prac konserwatorskich wytypowane zostały cztery ornaty oraz trzy stuły, które wymagały najpilniejszej interwencji. Ich stan techniczny oraz ryzyko dalszych procesów destrukcyjnych obligował nas do podjęcia niezbędnych działań ochronnych – powiedziała Martyna Grabowska z Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Siedem zabytkowych tkanin pochodzących z I poł. XX w., które stanowią reprezentatywny zbiór szat liturgicznych pochodzących z terenu Mazowsza płockiego, zostało przekazanych do pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Prace wykonała Anna Olkuśnik–Tabisz.

- W swoich zbiorach posiadamy niewielką ilość eksponatów liturgicznych. Wybrane do konserwacji przedmioty są jedynymi z niewielu obiektów, które mogą wzbogacić nasze ekspozycje w obiektach sakralnych – kościele z Drążdżewa oraz kaplicy z Dębska. Chcemy uatrakcyjnić wystawy poprzez prezentację obrzędów, celebracji świąt czy wydarzeń historycznych, co możliwe będzie tylko poprzez posiadanie eksponatów w dobrym stanie – mówi Martyna Grabowska.

Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim udało się przywrócić szatom właściwy stan, zabezpieczyć je przez postępującym niszczeniem i utrwalić cenne dziedzictwo dla następnych pokoleń.

Zadanie „Konserwacja szat liturgicznych ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” w wysokości 48,92 %. Wkład własny w wysokości 51,08 % zabezpieczony został przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

 

fot. MWM w Sierpcu

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz