Zamknij
REKLAMA

Niedziela odkrywców historii

10:21, 26.09.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Stoisz tu, gdzie wsi dawnej jest początek, i naszej opowieści rozpoczyna się wątek. Przeniesiesz się w czasy, co już minęły, lecz dzięki takim obiektom jak nasze muzeum obrazy życia codziennego nie zginęły” - tak zaczęła się podróż odkrywców historii w sierpeckim skansenie.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie zabytków. Idea narodziła się podczas II Konferencji Rady Europy w 1985 r. w Grenadzie. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wystawy, wykłady i inne imprezy towarzyszące. W Polsce koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. W akcję włączyło się Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, które zaprosiło swoich gości do nietypowej podróży po ekspozycji. Przygotowano wierszowany tekst prowadzący przez skansenowską wieś. W niektórych miejscach opowieść trzeba było uzupełniać, szukając detali w chałupach, licząc ule w pasiece czy wierzby przy drodze. Świetnie się przy tym bawili mali i starsi odkrywcy historii.

- Mamo, mamo, zobacz, tu jest napis „sołtys” - w tej chałupie na pewno mieszkał sołtys. Pierwszy to znalazłem – cieszył się ośmioletni chłopiec, który przyjechał do skansenu ze swoimi rodzicami.

W chłopskich zagrodach można było zobaczyć wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, która pokazywała m.in. wyrób i wypiek chleba, przygotowania do chrzcin, kiszenie kapusty, warsztat krawiecki i szewski.

A na koniec, kiedy już rozwiązało się wszystkie zadania i znalazło wskazówkę, jak znaleźć skarb, można było udać się po nagrody w postaci publikacji, gadżetów EDD, a także warzyw prosto z wiejskich, skansenowskich ogródków.

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz