Zamknij
REKLAMA

Nagroda dla Karoliny Lisieckiej

00:28, 16.10.2019 | Opr red. na podst. tekstu nadesłanego przez LO Sierpc. Fot. LO
Skomentuj
REKLAMA

Karolina Lisiecka z Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu została laureatką VIII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück”.

 

Rozdanie nagród obyło się w Krakowie, w auli bł. Jakuba Strzemię. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Pińczycach. Spośród ponad 150 uczestników z całego kraju wyłoniono laureatów. Karolina Lisiecka zdobyła trzecią nagrodę za pracę „Śmierć, ból, cierpienie oraz strach i obawa jako czynniki kreujące rzeczywistość w KL Ravensbrück”. Opiekunem uczennicy była nauczycielka języka polskiego Joanny Kloc.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek, a dla laureatów nagrodą główną jest wyjazd edukacyjny do byłego obozu zagłady w Ravensbrück - największego i jedynego kobiecego obozu koncentracyjnego na terenie III Rzeszy Niemieckiej.

Krakowska uroczystość wręczenia nagród miała niezwykle uroczystą oprawę. Rozpoczęła się mszą św. w Bazylice Franciszkańskiej w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück. Gośćmi honorowymi byli Kustosz Pamięci Narodowej dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu w Ravensbrück oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Waldemar Szarek. W czasie uroczystości wielokrotnie podkreślano, że odchodzą ostatni świadkowie przeszłości, dlatego tak ważna jest pamięć o nich, którą moralny obowiązek ma ponieść młode pokolenie. Dla Karoliny ważne były słowa usłyszane od dr Wandy Półtawskiej, która mówiła o zobowiązaniach człowieka stworzonego na obraz Boga i tożsamości Polaka, co daje poczucie bezpieczeństwa i sensu życia w każdym czasie i w każdych warunkach. W ustach dr Wandy Półtawskiej słowa te nabierały szczególnego charakteru.

Uroczystość uświetniły występy recytatorskie i wokalne oraz koncert w wykonaniu orkiestry dętej.

(Opr red. na podst. tekstu nadesłanego przez LO Sierpc. Fot. LO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz