Zamknij

Szachiści i Niepodległa

22.17, 14.11.2022 . Aktualizacja: 09.18, 21.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się turniej szachowy. Najmłodszy zawodnik jest uczniem drugiej klasy szkoły podstawowej, najstarszy ma ponad siedemdziesiąt lat.

 

Organizatorami turnieju byli Stacja Sierpc, Ognisko TKKF „Kubuś”, Rada Powiatowa Zrzeszenia LZS oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa. Zawody otworzyli prezes Ogniska Jakub Grodzicki i przedstawiciel LZS Robert Rzeszotarski.

 

Królewska gra

W 2012 r. Parlament Europejski zarekomendował krajom unijnym wdrażanie szachów do systemów oświaty. W oświadczeniu, podpisanym przez 415 europosłów, zaznaczono, że bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Ta gra uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania. W Hiszpanii szachy stały się przedmiotem obowiązkowym, w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej nie poszło aż tak daleko. Jednak wiele szkół zdecydowało się wprowadzić projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”, ucząc najmłodszych podstaw królewskiej gry. W Sierpcu bardzo dobrze udało się to w I Prywatnej Szkole Podstawowej, której uczniowie od kilku lat zajmują czołowe miejsca w turniejach.

W świetlicy SML-W jako pierwsi swoje partie rozegrali uczniowie szkół podstawowych. Puchary, nagrody i dyplomy rozdano w trzech grupach. Wśród najmłodszych zwyciężył Kacper Garczyński ze Szkoły Podstawowej w Rościszewie, który wygrał wszystkie swoje pojedynki. O kolejne miejsca na podium walka była niezwykle zacięta i przeprowadzono dogrywkę, by wyłonić medalistów. Ostatecznie drugie miejsce zajął Adam Łyczkowski, a trzecie Hubert Rudziński. Obaj zawodnicy to uczniowie I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu. Wśród uczniów klas V-VIII zwyciężył Igor Marjański (I Prywatna SP Sierpc), drugi był Paweł Fułek (I Prywatna SP Sierpc), a trzeci Szymon Grudzień (SP nr 2 Sierpc). Wśród dziewcząt tryumfowała Zosia Jagodzińska przed Amelią Chroboczyńską. Obie szachistki są uczennicami I Prywatnej SP Sierpc. Dumna ze swoich wychowanków była dyrektor szkoły Danuta Żuławnik.

 

Pojedynek organizatorów

Dorośli zagrali systemem szwajcarskim siedem rund. Każdy z zawodników miał dziesięć minut na rozegranie swojej partii. Zwycięzcą został Kamil Borkowski z Rościszewa. Drugi był Paweł Marcinkowski z Sierpca, a trzeci Jarosław Ablewski z Sierpca. Najlepszą szachistką okazała się Anna Matuszewska (TKKF „Kubuś” Sierpc). Druga była Zofia Jagodzińska, a trzecia Amelia Chroboczyńska. Nagrodzono także najlepszych szachistów wśród uczniów, którzy zagrali w kategorii otwartej. Pierwszą nagrodę otrzymał Sebastian Hoffman z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu, drugą Paweł Fułek, a trzecią Igor Marjański.

Ciekawy był także pojedynek przedstawicieli organizatorów Anny Matuszewskiej z TKKF „Kubuś” i Tomasza Rydlewskiego ze Stacji Sierpc. Odbyły się dwie partie, które zakończyły się remisem 1:1.

Dla najlepszych były statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe, bony do sklepu Martes oraz dyplomy. Zwycięzcom gratulowali Iwona i Tomasz Rydlewscy ze Stacji Sierpc.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%