Jesienne szachowe zmagania

17:48, 24.11.2018 A.M Aktualizacja: 19:07, 24.11.2018

Powoli w powiecie sierpeckim rośnie zainteresowanie grą w szachy. Dzieci i młodzież mają możliwość nauki i doskonalenia swoich umiejętności. Jednym ze sprawdzianów ich umiejętności był Jesienny Turniej Szachowy.

Zawody odbyły się w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu. Organizatorami turnieju byli Rada Powiatowa Zrzeszenia LZS, Ognisko TKKF „Kubuś” i SML-W w Sierpcu. Otwarcia turnieju dokonali Sławomir Malanowski, sekretarz RPZ LZS i Jakub Grodzicki, prezes Ogniska. Życzyli zawodnikom udanych partii i jak największej liczby zwycięstw.

Grano w trzech kategoriach wiekowych, w każdej systemem szwajcarskim na dystansie pięciu rund. Każdy z zawodników miał do dyspozycji 10 minut na partię. W kategorii szkół podstawowych wśród dziewcząt zwyciężyła Emilia Urbańska (SP nr 2 Sierpc). Drugie miejsce zajęła Helena Piotrowska (I Prywatna SP Sierpc), a trzecie Kinga Kowalkowska (SP nr 2). Wśród chłopców triumfował Bartosz Urbański (SP nr 2). Drugie miejsce zajął Sebastian Hoffman (SP Łukomie), a trzecie Jakub Karaszewski (I Prywatna SP). Emilka i Bartek są rodzeństwem. Grają w szachy od kilku lat. Mają coraz silniejszą konkurencję. Poziom gry w szachy wśród uczniów szkół podstawowych w powiecie sierpeckim w ciągu ostatniego roku bardzo wzrósł. Dużą rolę odegrali w tym instruktorzy - Andrzej Kapuściński, który opiekuje się szachistami z I Prywatnej SP i Kamil Borkowski, który prowadzi grupę w Gminnym Domu Kultury w Rościszewie.

W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wśród dziewcząt zwyciężyła Monika Kosiorowska (ZS nr 1 Sierpc), która pokonała Natalię Kosiorowską (ZS CKR Studzieniec). Najlepszym szachistą w tej grupie okazał się Mateusz Kędzierski (LO im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu). Drugie miejsce zajął Hubert Garczyński, a trzecie Wiktor Hoffman (obaj to uczniowie Gimnazjum w Rościszewie).

W kategorii open rywalizacja rozstrzygnęła się dopiero w ostatniej rundzie. Żadnemu z zawodników nie udało się wygrać wszystkich partii. Zwycięzcą Jesiennego Turnieju Szachowego został Jan Szymański, drugie miejsce wywalczył Kamil Borkowski, a trzecie Stanisław Groblewski. Cała trójka to członkowie Ogniska TKKF „Kubuś” Sierpc. Najlepsi w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.