Zamknij

I Tartanowa Piątka w Sierpcu

23:47, 29.06.2022 . Aktualizacja: 23:48, 31.07.2022
Skomentuj

 

 

Bieg na 5000 metrów to jedna z dyscyplin lekkoatletycznych rozgrywanych na stadionie. Organizowany jest przede wszystkim dla zawodowych biegaczy. Amatorzy rzadko mają okazję zmierzyć się z tym dystansem na tartanowej bieżni. 19 czerwca 2022 r. było to możliwe w Sierpcu.

 

I Tartanową Piątkę w Sierpcu zorganizowało Ognisko TKKF „Kubuś” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Sierpecki i Burmistrz Miasta Sierpc. Wyzwanie nie należało do najłatwiejszych.

— Postawiłem sobie za punkt honoru, by ten bieg odbył się. Chcieliśmy uczcić 700-lecie lokacji miasta i 60-lecie powstania Ogniska TKKF w Sierpcu. Organizacyjnie było to duże wyzwanie. Od samego początku było wiadomo, że zawodnicy nie pobiegną razem, tylko w kilku grupach, a to spowoduje, że cała impreza potrawa kilka godzin — stwierdził prezes Ogniska Jakub Grodzicki.

Dzień przed imprezą dyrektor MOSiR Przemysław Burzyński złamał rękę. Nie wziął jednak zwolnienia, bo „musiał być na I Tartanowej Piątce”.

 

Maluchy na start

Już od rana wiadomo było, że dzień zawodów będzie upalny. Jako pierwsi na starcie stanęło blisko stu młodych biegaczy. Dystanse 70, 132,2, 700, 1322 metrów nie były typowe. Ale w tym wypadku nie chodziło o bicie rekordów, a uczczenie 700-lecia miasta Sierpc. W zawodach wzięło udział blisko 100 biegaczy ze szkół średnich, podstawowych, przedszkoli i żłobka. I o ile frekwencja wśród młodzieży do wysokich nie należała, to najmłodszym niestraszny był upał, ani że trzeba było w niedzielę rano wstać. Starsi biegali po tartanie, młodsi po boisku piłkarskim. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Były też puchary i dyplomy dla placówek, które wystawiły swoich reprezentantów.

 

Rekordziści na 5000 m

Bieg na 5000 metrów jako konkurencja lekkoatletyczna zaliczany jest do biegów długich. Zawodnicy pokonują 12,5 okrążeń bieżni na stadionie. Po raz pierwszy został przeprowadzony wśród mężczyzn na igrzyskach w Sztokholmie w 1912 roku. Obecny rekord świata wynosi 12:35,36. Ustanowił go w Monako w 2020 Ugandyjczyk Joshua Cheptegei. Rekord Polski jest niepobity od 45 lat i na razie nic nie wskazuje, że ktoś jest w stanie zbliżyć się do czasu 13:17,69, który osiągnął Bronisław Malinowski w 1977 r. w Sztokholmie. Rekord powiatu sierpeckiego jest jeszcze starszy. W 1970 roku Roman Chęciński pobiegł 16:00,2, bijąc wtedy rekord Andrzeja Ziółkowskiego 16:00,4. Oczywiście wtedy biegano na żużlowej bieżni, a pomiar czasów był ręczny.

Panie zaczęły biegać ten dystans dopiero od 1996 r. Rekord świata należy do Letesenbet Gidey z Etiopii i wynosi 14:06,62. Został ustanowiony w 2020 roku w Walencji. W Polsce, jak do tej pory, najszybciej biegała Lidia Chojecka, która w 2002 r. ustanowiła rekord kraju — 15:04,88.

 

Bieganie w upale

19 czerwca 2022 r. temperatura w Sierpcu przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Temperatura odczuwalna na stadionie sięgała blisko 40 stopni. Do biegu głównego zgłosiło się 107 zawodników z ponad 40 miejscowości w Polsce. Ostatecznie wystartowało 89 osób w trzech grupach. Jako pierwsi pobiegli ci, którzy zadeklarowali rekordy życiowe w biegu na 5000 m poniżej 20 minut. Drugą grupę stanowili biegacze z rekordami w przedziale 20-25 minut, a trzecią ci, którzy biegają powyżej 25 minut oraz osoby na wózkach inwalidzkich. Upał nie sprzyjał rekordowym osiągnięciom. Tylko jednej osobie udało się zejść poniżej 16 minut.

— Cieszę się, że mogłem pobiec w Sierpcu. Lubię to miasto. Chociaż dziś chyba tylko temperatura była rekordowa. Myślę, że dziś każdy może sobie spokojnie odjąć od wyniku 20, 30 sekund, żeby wiedzieć, na jakim jest poziomie — opowiadał Adrian Przybyła.

Zwycięzca cztery lata temu zaczął ponownie biegać (wcześniej biegał w szkole), by zrzucić trochę zbędnych kilogramów.

— Udało się, schudłem 30 kg. Teraz przy wzroście 182 cm ważę 68 kg. To dobra waga dla biegacza. Zaraziłem też moją pasją żonę, która biegała, ale biegała tylko dla siebie. Nie wiedziała, że może trenować na wynik. Wychodziła i biegła w jednym tempie. Spodobało jej się moje bieganie. Teraz oboje trenujemy na wynik, żeby osiągać coraz lepsze rezultaty. No i udało jej się także dziś w Sierpcu wygrać. Oczywiście nasze zwycięstwa dedykujemy naszemu synkowi Juliankowi — powiedział najlepszy zawodnik I Tartanowej Piątki.

Okazało się jednak, że byli też tacy, którym udało się pobić swoje rekordy życiowe.

— Tego się nie spodziewałam. Jestem niesamowicie zdziwiona. Myślę, że mocno pomogła mi kurtyna wodna i udało mi się pobiec dużo szybciej niż wynosił mój ostatni rekord na zawodach — stwierdziła Maria Olejniczak z TKKF „Kubuś” Sierpc.

 

Medale i puchary

Zwycięzcą I Tartanowej Piątki w Sierpcu został Adrian Przybyła z Run Goku Team. Jego czas to 15,53. Drugie miejsce zajął Paweł Moskal z klubu Krurzętnik biega — 16,24, a trzecie Sebastian Waśkiewicz Dąbrowski Team – 16,58. Wśród pań najlepsza okazała się Agnieszka Przybyła Run Goku Team 1 — 19,18. Na drugiej pozycji finiszowała Mariola Studzińska z Olsztyna — 20,09, a na trzeciej Anna Żuchowska z klubu Następny Krok Team — 20,53.

Adrian i Agnieszka Przybyłowie z Iławy ustanowili pierwsze oficjalne rekordy na tartanowej bieżni sierpeckiego stadionu na 5000 metrów. Jeszcze przed rozpoczęciem biegu przewodniczący Rady Powiatu, a zarazem dyrektor MOSiR Przemysław Burzyński zaoferował, że wypłaci 500 zł dla biegacza z powiatu sierpeckiego, który pobije rekord naszego powiatu. Niestety nie udało się to nikomu. Dlatego też nagroda przeszła na zawodnika, który zszedł poniżej 16 minut, czyli Adriana Przybyły.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Run Goku Team. Drugie miejsce zajął Więckowski Team, a trzecie KB Lech Rypin.

Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal. Dla zwycięzców w kategorii generalnej oraz w kategoriach wiekowych i dla osób na wózkach były puchary i bony. Przewidziano też nagrody niespodzianki. Najmłodszą zawodniczką okazała się Kinga Guzowska z Bożewa, a najmłodszym zawodnikiem Mateusz Olszewski z Sierpca. Najstarszym biegaczem był 81-letni Ryszard Wiśniewski z TKKF „Kubuś” Sierpc, był on też najmocniej oklaskiwanym zawodnikiem Tartanowej Piątki.

Najlepszym biegaczem Ogniska TKKF „Kubuś” i równocześnie najszybszym z powiatu sierpeckiego był Patryk Kwasiborski (17,30). Najlepszą biegaczką Ogniska, a zarazem najlepszą zawodniczką z naszego powiatu okazała się Paulina Kazimierczak-Myszyńska. W związku z 700-leciem miasta nagrodę specjalną za zajęcie 70. miejsca otrzymał Ryszard Ropniak z Myszyńca, a nagrodę za 60. miejsce w w rocznicę 60-lecia powstania Ogniska TKKF „Kubuś” odebrała Karolina Brudnicka z TKKF „Kubuś”. Najliczniejszą rodziną, która wzięła udział w I Tartanowej Piątce, byli Goczyńscy (Aneta, Waldemar, Kazimierz Goczyńscy oraz Krystyna Chojnacka).

 

Podziękowania

— Podziękowania należą się uczestnikom biegów, którzy mimo ogromnego upału zdecydowali się pobiec w Sierpcu. To był ogromny wysiłek. Dobrze, że rosną nam kolejne pokolenia biegaczy. Wielkie brawa dla rodziców najmłodszych zawodników, którzy przyszli ze swoimi pociechami i gorąco je dopingowali. Dziękuję patronom honorowym marszałkowi Adamowi Struzikowi, staroście Andrzejowi Cześnikowi, burmistrzowi Jarosławowi Perzyńskiemu. Jestem wdzięczny za współpracę dyrektorowi MOSiR Przemysławowi Burzyńskiemu i wszystkim pracownikom. Dziękuję również wspaniałej ekipie sędziów i wolontariuszy, którzy z dużym zaangażowaniem przygotowywali i poprowadzili bieg. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie finansowe i rzeczowe pochodzące od wielu instytucji i osób. Jestem zobowiązany samorządom Województwa Mazowieckiego, Powiatu Sierpeckiego i Miasta Sierpc, kierownikowi delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomaszowi Kominkowi, radnemu miejskiemu Piotrowi Rzeszotarskiemu, firmom EMPEGEK, Marter, OSM, Smalec Stelmański, Usługi Remontowo-Budowlane Paweł Sołdański — powiedział prezes Ogniska Jakub Grodzicki.

 

 

Nagrodzeni w kategoriach wiekowych w I Tartanowej Piątce

16-29 lat

kobiety

I m. Karolina Kaczyńska TKKF Płock 21,03

II m. Patrycja Cackowska Grądy 22,50

III m. Karolina Brudnicka TKKF „Kubuś” Sierpc 27,36

mężczyźni

I m. Patryk Kwasiborski TKKF „Kubuś” Sierpc 17,30

II m. Krystian Górski PTT Delta 18,09

III m. Adrian Wysocki KB Lech Rypin 18,40

30-39 lat

kobiety

I m. Anita Górczyńska Więckowski Team 22,19

II m. Nina Doskocz Biegające Ząbki 24,03

III m. Emilia Stachowiak #biegiemwlas 24,57

mężczyźni

I m. Grzegorz Sebastianowicz Więckowski Team 17,18

II m. Marcin Stachowiak #biegiemwlas 17,46

III m. Łukasz Sadowski Słupno 19,38

40-49 lat

kobiety

I m. Teresa Kamińska KB Lech Rypin 22,40

II m. Martyna Szostek 3,2,1 Start 24,44

III m. Domosławska Daria TKKF Płock 26,19

mężczyźni

I m. Krzysztof Kujawa Więckowski Team 17,37

II m. Radosław Górski Run Goku Team 17,37

III m. Marcin Nowakowski Sierpc 18,40

50-59 lat

kobiety

I m. Jolanta Rzęsiewicz KB Lech Rypin 24,17

mężczyźni

I m. Dariusz Rogulski Rumet Ostrołęka 19,04

II m. Dariusz Kiełbasa TKKF Płock 19,32

III m. Sławomir Chmielewski TKKF „Kubuś” Sierpc 22,07

60-69 lat

kobiety

I m. Maria Olejniczak TKKF „Kubuś” Sierpc 27,50

II m. Maria Zglińska TKKF „Kubuś” Sierpc 33,08

mężczyźni

I m. Henryk Kuciejczak Tempo Mława 19,42

II m. Janusz Cybulski Iława 22,45

III m. Paweł Kaźmierczak TKKF „Kubuś” Sierpc 24,39

70-79 lat

kobiety

I m. Krystyna Chojnacka TKKF „Kubuś” 30,51

II m. Barbara Zalewska Płock 37,57

mężczyźni

I m. Zbigniew Pankowski Płock 24,59

II m. Stanisław Osiński Warszawa 29,10

III m. Ryszard Ropiak Myszyniec 29,31

80+

I m. Ryszard Wiśniewski TKKF „Kubuś” Sierpc 52,00

Wózki

kobiety

I m. Anna Wejchinand Szansa na Życie 49,38

mężczyźni

I m. Piotr Woźniak Szansa na Życie 32,48

 

Więcej wyników na stronie www.tkkf-kubus.org.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%