Od ponad siedemdziesięciu lat na terenie powiatu sierpeckiego działają Ludowe Zespoły Sportowe. Ich celem jest propagowanie sportu i rekreacji, szczególnie na terenach wiejskich. Rok 2024 był dla LZS-ów intensywny – obfitował w imprezy, sukcesy i aktywność także poza granicami kraju.
Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Sierpcu zorganizowało uroczyste podsumowanie roku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji wspierających działalność LZS-ów, a także członkowie i sympatycy ruchu. Gości powitali przewodniczący Wojciech Szablewski oraz sekretarz Sławomir Malanowski.
Podziękowano uczestnikom zawodów i tym, którzy pomagają w organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych. Złotą Odznakę Honorową Krajowego Zrzeszenia LZS otrzymali Zbigniew Dziecinny i Sławomir Jędrzejewski. Pamiątkowe statuetki wręczono staroście sierpeckiemu Przemysławowi Burzyńskiemu, wicestaroście Piotrowi Rzeszotarskiemu, wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Sierpeckiego Sławomirowi Olejniczakowi, dyrektor ZSCKR w Studzieńcu Elżbiecie Butajło, dyrektor SP w Mochowie Edycie Gabrychowicz, dyrektorowi ZS nr 1 Piotrowi Tyndorfowi, dyrektorowi SP w Jeżewie Andrzejowi Nadrowskiemu, prezesowi Ogniska TKKF „Kubuś” Jakubowi Grodzickiemu, redaktor naczelnej „Ekstra Sierpca” Annie Matuszewskiej, kapelmistrzowi Orkiestry Dętej w Ligowie Adamowi Krzemińskiemu. Medale 75-lecia LZS otrzymali Leszek Marcjański, Donat Ligowski i Ryszard Wiśniewski. Podziękowano również członkom i działaczom lokalnych klubów sportowych: prezesowi Pogoni Słupia Piotrowi Kamińskiemu, prezesowi Sparty Mochowo Sebastianowi Szczypeckiemu, a także Wioletcie Kukowskiej, Kindze Guzowskiej, Tadeuszowi Korpolińskiemu, Renacie Mioduskiej, Renacie Mosakowskiej, Krzysztofowi Moskalowi, Wojciechowi Skorłutowskiemu, Agnieszce Krajewskiej, Maciejowi Gostomskiemu i Wojciechowi Kowalkowskiemu.
W 2024 roku po raz kolejny największą popularnością cieszyła się piłka nożna. W lidze okręgowej grają dwie drużyny: LZS Sparta Mochowo i Skrwa Łukomie. W klasie A rywalizują Pogoń Słupia i Orzeł Goleszyn, a w klasie B – drugi zespół z Goleszyna. Wszystkie drużyny prowadzą szkolenie młodzieży, a w Mochowie w barwach Sparty grają także dziewczęta.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja Piłkarska Kadra Czeka. Czternaście drużyn dziewcząt i chłopców rywalizowało w rozgrywkach „Piłkarska Kadra Czeka” i „Mała Kadra Czeka”.
W minionym roku zorganizowano wiele wydarzeń sportowych: turnieje piłki siatkowej, koszykowej i ręcznej, memoriał lekkoatletyczny Tadeusza Wiśniewskiego i Stanisława Górzyńskiego, biegi przełajowe w Studzieńcu oraz liczne zawody szkolne i międzyszkolne – także w szachach i warcabach.
Zrzeszenie współorganizowało biegi i marsze, imprezy dla seniorów i Kół Gospodyń Wiejskich, rekreacyjny Dzień Dziecka oraz turnieje tenisa stołowego. Odbył się m.in. Memoriał Andrzeja Grubby oraz turniej „Szukamy Talentów”. W Klubie Olimpijczyka Jeżewo trenuje Katarzyna Rajkowska – mistrzyni Polski i Europy w tenisie stołowym.
Nie zabrakło również udziału członków LZS w ogólnopolskich wydarzeniach: Zlocie w Borach Tucholskich, Aktywnej Wsi w Wolsztynie i Supraślu oraz Nadmorskim Zlocie Turystycznym. W konkursie aktywności turystycznej sierpecki LZS zajął drugie miejsce w Polsce. Reprezentował także Mazowsze podczas Igrzysk LZS w Spale.
Wielkie słowa uznania należą się prowadzącym Powiatowe Zrzeszenie LZS – Wojciechowi Szablewskiemu i Sławomirowi Malanowskiemu. Bez ich zaangażowania i pasji nie byłoby tylu imprez sportowo-rekreacyjnych w naszym powiecie. To jedni z tych społeczników, którzy pokazują, że można działać bez oglądania się na wynagrodzenie, nie licząc godzin spędzonych w halach, na bieżniach czy boiskach piłkarskich.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz