Zamknij
REKLAMA

70 lat Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie sierpeckim

19:19, 28.04.2019 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

LZS to organizacja propagująca sport i rekreację na terenach wiejskich. W naszym powiecie istnieje już od siedemdziesięciu lat. Wiele osób w klubach LZS stawiało swoje pierwsze sportowe kroki - lekkoatleci, piłkarze nożni, tenisiści stołowi, kolarze

 

Podczas walnego zebrania członków przewodniczący Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS Wojciech Szablewski przedstawił w krótkim zarysie historię Ludowych Zespołów Sportowych na naszym terenie.

 

Od siatkówki po piłkę nożną

Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Polsce powstało 10 marca 1946 r. Dwa lata późnej w powiecie sierpeckim zawiązano pierwsze koła LZS, m.in. w Borkowie, Studzieńcu, Gorzewie, Koziebrodach, Bieżuniu, Żurominie. Do historii przeszły już pierwsze organizowane imprezy: Marsze Jesienne, Biegi Narodowe, wyścigi rowerów. W 1950 r. istniało już 25 kół, w których udzielało się 570 członków. W każdej gminie działało wtedy koło Ludowych Zespołów Sportowych.

- Zebranie założycielskie odbyło się w szkole w Borkowie Wielkim. Przyjechał Leszek Żmijewski, pomagał nam załatwiać sprawy formalne. Graliśmy w siatkówkę. Mieliśmy mistrzostwo powiatu, a wtedy nasz powiat był dużo większy niż dziś. W województwie zajęliśmy wtedy trzecie miejsce. Dostaliśmy hektar ziemi na boisko. Robiliśmy zawody powiatowe: lekkoatletyczne, piłki nożnej, piłki siatkowej. Setki ludzi przychodziły, nawet kramy, na których można było kupić jedzenie, przyjeżdżały. To były wydarzenia – opowiadali Tadeusz Spychała i Kazimierz Janiszewski.

Rozkwit działalności LZS w powiecie sierpeckim nastąpił w połowie lat sześćdziesiątych. W 1965 roku działało 75 kół, pięć lat później było ich już 110. Wiodącą dyscypliną była wtedy piłka ręczna. Dużym powodzeniem cieszyła się też piłka nożna. Lata 70. i 80. to przede wszystkim rozwój lekkoatletyki. Wielu członków LZS nadal szczyci się tytułami mistrzów województwa warszawskiego, m.in. Ryszard Krydzyński, Mieczysław Sobczak, Bogumiła i Hanna Walasiewicz, Ryszard Wiśniewski, Anna Moszczyńska, Sławomir Malanowski, Roman Chęciński, Andrzej Ziółkowski. W 1976 r. przy LZS powstał LKS Gryf, zajmujący się l.a. i podnoszeniem ciężarów.

W 1999 roku odrodziła się Rada Powiatowa Zrzeszenia LZS w Sierpcu. Osobą, którą wszyscy kojarzą z rozwojem sportu na sierpeckiej wsi, jest Sławomir Malanowski (sekretarz Rady Powiatowej). Działalność LZS skupia się przede wszystkim na pracy z młodzieżą szkolną, zrzeszoną w ludowo-uczniowskich klubach sportowych. Dużo można mówić o sukcesach tenisistów stołowych z Jeżewa i Sudrag. Warto też wspomnieć o sekcjach piłki nożnej w Mochowie i Szczutowie oraz młodych piłkarkach, które odnosiły sukcesy w ogólnopolskim turnieju „Piłkarska Kadra Czeka”. Od lat Rada Powiatowa jest organizatorem turniejów, zawodów, spartakiad w różnych dyscyplinach sportowych, od lekkoatletyki, przez szachy, warcaby, po piłkę nożną.

- Obecnie najważniejszą imprezą sportową są Ogólnopolskie Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi. Mazowieckie Zrzeszenie LZS kilkakrotnie zleciło nam organizację eliminacji wojewódzkich. Sportowcy z naszego powiatu wielokrotnie stawali na podium – mówił przewodniczący Rady Powiatowej Wojciech Szablewski.

Ludowe Kluby Sportowe, aktualnie działające w powiecie sierpeckim, to: LKS Kasztelan Białe Błoto, LKS Orzeł Goleszyn, LKS Orkan Lelice, LKS Sparta Łukomie, LKS Pogoń Słupia, LKS Sparta Mochowo oraz Ludowo Uczniowskie Kluby Sportowe m.in. Olimpijczyk Jeżewo.

 

Podziękowania i odznaczenia

Podczas zebrania wręczono medale i podziękowania dla zawodników, działaczy, trenerów i osób wspierających działania LZS. Podczas jubileuszu nie mogło obyć się bez życzeń. Starosta Mariusz Turalski, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Malanowski i prezes Ogniska TKKF „Kubuś” Jakub Grodzicki gratulowali 70. lat propagowania kultury fizycznej wśród mieszkańców wsi, z podziwem mówili o sukcesach i życzyli dalszego rozwoju.

Długo jeszcze rozmawiano, snuto wspomnienia o tym, co było i planowano kolejne imprezy. Padła propozycja, by stworzyć publikację związaną z działalnością LZS na terenie powiatu sierpeckiego.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz