Zamknij

Rok pełen wyzwań w sierpeckiej Mleczarni

08:10, 24.05.2022 . Aktualizacja: 08:11, 24.05.2022
Skomentuj

 

 

Królewski, Kasztelan, Capri, Pikserki — sery z Sierpca są znane i lubiane przez wiele osób na całym świecie. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w naszym mieście została założona już w 1927 r. W 2021 roku była po raz kolejny w czołówce polskiego mleczarstwa.

 

W 2021 roku Spółdzielnia zrzeszała 2101 członków, z czego 1810 stanowili dostawcy, a 191 pracownicy mleczarni. Delegaci spotkali się na corocznym zebraniu przedstawicieli. W tym roku oprócz podsumowania minionego okresu dokonano także wyboru nowej Rady Nadzorczej. Obecnych powitał dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej Witold Dziurlikowski. Wśród zaproszonych gości był m.in. prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich — Związku Rewizyjnego w Warszawie Waldemar Broś, burmistrz Jarosław Perzyński. W obradach uczestniczył także dr Jan Dworniak z Centrum Badań Audytorskich, który w trakcie obrad przedstawił delegatom niezależne oceny działalności spółdzielni.

 

Najwięksi producenci mleka

Wiceprezes Adam Mazurowski przedstawił podsumowanie skupu mleka w 2021 r. OSM Sierpc zakupiła ponad 353 mln litrów. W porównaniu do roku 2020 nastąpił nieznaczny wzrost skupu. Spadła natomiast liczba dostawców.

Wręczono nagrody największym producentom mleka. W 2021 r. trzydzieści gospodarstw dostarczało do sierpeckiej mleczarni powyżej 1 mln litrów mleka. Ta produkcja stanowiła ponad 14,5% ogółu dostarczanego surowca. Najwięcej mleka pochodziło z gospodarstwa Piotra Doligalskiego (Kowróz, gmina Łysomice) — ponad 4,7 mln litrów. W grupie ze sprzedażą powyżej 2 mln litrów byli także Cezary Kowalski (Chochołów, gmina Żychlin), Ryszard Tomaszewski (Bombalice, gmina Gozdowo), Ryszard i Hubert Tomczak (Rdutów, gmina Chodów), Dariusz Szumański (Szumanie, gmina Zawidz), Marcin Strubiński (Chabowo, gmina Zawidz). Producenci, którzy dostarczyli do OSM Sierpc powyżej 1,5 mln litrów, to Waldemar Ruszkowski (Jaworowo Kolonia, gmina Zawidz), Wojciech Żukowski (Nowe Skaszewo, gmina Gzy), Jerzy Grochowalski i Bożena Hein-Grochowalska (Kiełpiny, gmina Wąpielsk), Adam Bober (Wola Wodzyńska, gmina Ojrzeń), Przemysław Nowak (Nowa Wieś, gmina Lubień Kujawski), Paweł Sochocki (Śniedzanowo, gmina Rościszewo), Leszek Olszewski (Białowieżyn, gmina Lipno).

Wyróżniono również gospodarstwa, które zainwestowały w produkcję mleka w ostatnich dwóch latach, budując nowe obory, co przełożyło się na znaczne zwiększenie produkcji i sprzedaży mleka. Pamiątkowe statuetki otrzymali Wiesław Szczygliński, Przemysław Kawula, Grzegorz Staniszewski, Mirosława Pilewska, Sławomir Nawrocki.

W związku z zakończeniem 16-letniej działalności w Radzie Nadzorczej Jarosława Gutowskiego – ponieważ nie będzie możliwości podania jego kandydatury na członka Rady nowej kadencji – przewodniczący Rady Nadzorczej Witold Dziurlikowski wraz z Zarządem OSM w Sierpcu wręczyli podziękowanie za szczególne zaangażowanie w rozwój Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu. Przewodniczący Rady Nadzorczej podziękował radnemu za stawianie dobra Spółdzielni nad dobrem osobistym.

 

To był trudny rok

Prezes sierpeckiej mleczarni Grzegorz Gańko zapoznał delegatów z działalnością OSM w 2021 r.

— To był trudny rok, pełen zmian i wyzwań. Podwyżki, inflacja, pandemia, galopujący wzrost kosztów produkcji, wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „od pola do stołu”, można by wymieniać długo — stwierdził prezes.

Grzegorz Gańko wspomniał też o spadku produkcji mleka w Unii Europejskiej oraz o wzroście cen mleka w skupie, które spowodowane były zwiększeniem się kosztów jego produkcji.

Wyroby sierpeckiej OSM można kupić w Polsce, ale też m.in. w Niemczech, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Australii i Ukrainie. Kiedy wybuchła wojna na wschodzie, na chwilę zatrzymano dostawy, ale zostały one szybko wznowione. Dodatkowo OSM wysyła także ser jako pomoc humanitarną dla mieszkańców objętych walkami terenów.

W 2021 r. Spółdzielnia wspierała prace hodowlane, wspomagała rolników w zaopatrzeniu w środki produkcji i pasze, prowadziła sprzedaż paliwa dla dostawców. Z funduszu rozwoju hodowli udzielała krótkoterminowych pożyczek, prowadziła doradztwo i kontrolę warunków hodowli.

—Chciałbym podziękować za pracę dostawcom, Radzie Nadzorczej, pracownikom. To dzięki zaangażowaniu z państwa strony sierpeckie wyroby są znane i doceniane. Dziękuję także za współpracę władzom samorządowym oraz spółdzielczym — powiedział Grzegorz Gańko.

 

Inwestycje w Sierpcu i Żurominie

Na inwestycje w 2021 r. Spółdzielnia przeznaczyła ponad 29,7 mln zł. W zakładzie w Sierpcu m.in. zakupiono dwie linie do konfekcjonowania sera, rozpoczęto rozbudowę zakładowej oczyszczalni ścieków, zakupiono autocysterny i samochód chłodnię, zainstalowany został system centralnej próżni dla maszyn pakujących, rozbudowano system informatyczny. W oddziale żuromińskim m.in. zakupiono zbiorniki magazynowe do wody, instalację fotowoltaiczną, zmodernizowano maszynownię chłodniczą i dźwig towarowo-osobowy. Na ten rok zaplanowano inwestycje za około 30 mln zł. Przede wszystkim drugi etap rozbudowy oczyszczalni ścieków, zatwierdzenie planów budowy w nowej części zakładu obejmujących serownię, zakup zbiornika magazynowego do śmietanki. W Żurominie ma być m.in. budowana stacja uzdatniania wody, przebudowana instalacja oświetleniowa i instalacja systemu detekcji amoniaku w chłodni maszynowej.

W 2020 r. Spółdzielnia ogłosiła wdrażanie Programu Zrównoważonego Rozwoju „Stąd, z Sierpca”, którego celem jest zapewnienie pracy i dobrobytu członkom i pracownikom poprzez dbałość o środowisko, współpracę z lokalną społecznością, pełen recykling stosowanych opakowań, maksymalizację oszczędności energii i mediów.

— Powoli zbliżamy się do tego, by być zieloną firmą — powiedział prezes.

 

Wśród najlepszych

OSM Sierpc zajęła trzecie miejsce w Rankingu Największych i Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich organizowanym przez KZSM. Otrzymała nagrodę dla najlepszej mleczarni w kategorii średnia spółdzielnia mleczarska na XVII Międzynarodowym Forum Spółdzielczości Mleczarskich w Białymstoku. Sierpecka Spółdzielnia była na 10. miejscu na liście 150 zakładów mleczarskich w naszym kraju.

Firma z Sierpca utrzymała pierwsze miejsce w sprzedaży sera w plastrach w marce producenta. Otrzymała też nagrodę Lider Forum dla sera Kasztelan śmietankowy na Forum Mleczarskim.

 

Wybory nowych władz

Podczas zebrania delegaci uznali, że OSM jest dobrze zarządzana i jednogłośnie udzielili absolutoriom dla prezesa i wiceprezesa. W tajnym głosowaniu wybrano nową Radę Nadzorczą: Jerzy Ankiewicz, Witold Dziurlikowski, Grzegorz Gąsiorowski, Roman Giżyński, Piotr Gutowski, Karol Jaworski, Leszek Jędrzejczak, Marta Klemarczyk, Roman Kołodziejski, Krzysztof Kosek, Mariusz Kowalkowski, Andrzej Łaszczewski, Grzegorz Maciejewski, Tadeusz Markowski, Adam Murawski, Zdzisław Prątnicki, Jan Różański, Piotr Szatkowski, Ryszard Tomaszewski, Bartłomiej Traczyk, Jan Zagórski. Nowym przewodniczącym został wybrany Witold Dziurlikowski, zastępcą przewodniczącego Bartłomiej Traczyk, a sekretarzem Piotr Gutowski.

Delegatem na zjazd delegatów Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich — Związku Rewizyjnego i Zebranie Wojewódzkie wybrano prezesa Zarządu OSM w Sierpcu – Grzegorza Gańko.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%