Zamknij

Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie

10:03, 26.08.2020 IP, opr. red. Aktualizacja: 10:03, 26.08.2020
Skomentuj

 

Powszechny Spis Rolny potrwa od 1 września do 30 listopada br. i obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. Nie trzeba czekać na wizytę rachmistrza – warto spisać się samemu przez Internet lub umówić na spis telefoniczny.

Organizacja spisu w gminach

Oprócz GUS i Urzędu Statystycznego w Warszawie, który nadzoruje organizację spisu na Mazowszu, do pracy przy spisie włączył się samorząd lokalny. Powstają Gminne Biura Spisowe, które odpowiadają m.in. za przeprowadzenie naboru kandydatów na rachmistrzów, organizację gminnego punktu spisowego oraz popularyzację spisu w gminie.

Jakie będą pytania?

W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczące m.in.: położenia i powierzchni gospodarstwa, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, upraw, zużycia nawozów, pogłowia zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych. Formularz spisowy ma formę elektroniczną i liczba pytań będzie zależeć od działalności gospodarstwa.

Zachowaj list od Prezesa GUS!

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma jeszcze przed rozpoczęciem Powszechnego Spisu Rolnego list podpisany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Oprócz informacji skierowanej do odbiorcy o ciążącym na nim obowiązku spisania się, list zawiera ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego pismo Prezesa GUS należy zachować - przynajmniej do momentu pomyślnego zakończenia samospisu internetowego.

Najlepiej przez Internet – w domu lub w Urzędzie

Samospis internetowy jest wygodną metodą, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie, nie wymaga kontaktu z osobami z zewnątrz. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego, w którym będzie można się spisać samodzielnie.Jeśli rolnik z ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową i spisać się przez telefon.

Rachmistrzowie w terenie

Jeśli rolnik nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza terenowego. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć spisu na inny termin. Rachmistrz będzie miał przy sobie specjalny identyfikator wydany przez Urząd Statystyczny w Warszawie. W razie wątpliwości można zweryfikować tożsamość rachmistrza, dzwoniąc na infolinię spisową: tel. 22 279 99 99.

Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/

(IP, opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%