Zamknij

Uczniowie o konferencji Fotowoltaika - energia Słońca dla domu

16:44, 12.06.2019 IP i fot. ZS nr 1 Aktualizacja: 16:45, 12.06.2019
Skomentuj

 

 

W roku szkolnym 2018/2019 Fundacja Banku Ochrony Środowiska zorganizowała V edycję ogólnopolskiego konkursu „Postaw na Słońce”. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. gen. José de San Martin w Sierpcu po raz drugi biorą udział w tym projekcie.

Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych i korzyści dla środowiska wynikających z ich stosowania.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mają wiedzę i chcą ją przekazywać innym - uświadomić swoim kolegom i koleżankom, ale również społeczności lokalnej, jakie są skutki pozyskiwania energii z tradycyjnych źródeł. Chcą także pokazać alternatywę dla konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii, czyli głównie węgla.

Spalanie paliw kopalnych jest przyczyną dwóch niezwykle ważnych współczesnych problemów ekologicznych – smogu i zmian klimatu. Jednym ze sposobów walki z nimi jest właśnie korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Ogniwa fotowoltaiczne mogą stanowić jedno ze źródeł wytwarzania energii prosumenckiej. Prosument to osoba, która jest jednocześnie producentem i konsumentem energii wyprodukowanej we własnym systemie. Wytwarza energię elektryczną, wykorzystując mikroinstalacje OZE na własne potrzeby, a nadwyżkę wyprodukowanej energii może odsprzedać do sieci elektroenergetycznej.

Opłacalność systemu fotowoltaicznego jest kluczowym argumentem dla właścicieli domów jednorodzinnych, przemawiającym za instalacją takiego systemu we własnym domu. Instalacja systemu fotowoltaicznego jest inwestycją, której koszt założenia zwróci się w dwójnasób. Po pierwsze są to oszczędności dla środowiska, a po drugie jest to darmowa energia, z której użytkownicy domów będą mogli korzystać po zamortyzowaniu inwestycji.

Podczas konferencji dla uczniów i mieszkańców Sierpca oraz powiatu sierpeckiego (12 czerwca 2019 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1), uczniowie przedstawią możliwości dofinansowania zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Zaprezentują również wyniki przeprowadzonych dotychczas przykładowych działań i obliczeń dokonanych dla wybranych domów jednorodzinnych. Przykłady z wykonanych badań i wiedza na tematy ogólne związane z mikroinstalacjami mogą stać się najlepszym argumentem, który zachęci osoby i instytucje do dalszego zainteresowania się tematem.

 

 

(IP i fot. ZS nr 1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%