Zamknij

Sierpeckie Dni Rolnika w Studzieńcu

12:19, 08.07.2023 . Aktualizacja: 12:24, 08.07.2023
Skomentuj

 

 

Po trzech latach przerwy Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu zaprosił na Sierpeckie Dni Rolnika. Szósta edycja imprezy przyciągnęła uwagę osób związanych z branżą rolniczą, ale też i tych, które chciały zobaczyć, jak wygląda nowoczesna wieś.

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

— Sierpeckie Dni Rolnika to swoiste święto rolnika, hołd dla jego ciężkiej pracy, uścisk dla spracowanych rąk. Rolnicy w oczach polskiego społeczeństwa uchodzą za wielkich polskich patriotów, za ludzi polskiej tradycji narodowej, polskiej tożsamości — mówiła dyrektor ZSCKR Elżbieta Butajło.

 

Weterynarz, agrotronik, rolnik i kucharz

Program pierwszego dnia zaplanowano z myślą o uczniach szkół podstawowych, którzy zastanawiają się nad wyborem dalszej ścieżki edukacji. Dzień otwarty przyciągnął wielu ciekawych tego, jak wygląda nauka w szkole rolniczej.

— Społeczność szkoły w Studzieńcu dokłada starań, aby była ona wizytówką w regionie sierpeckim, by pełniła rolę ośrodka edukacji rolniczej w naszej małej ojczyźnie. Aby była jednym z ogniw transferu nowoczesnej wiedzy do praktyki, by tu młodzi ludzie mieli możliwość poznania innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem rolnictwa cyfrowego (precyzyjnego, inteligentnego) na tyle, by poczuć konkurencyjność polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej — stwierdziła dyrektor Elżbieta Butajło.

Można było zajrzeć do wszystkich pracowni. Duże zainteresowanie wzbudziły kuchnie, gdzie częstowano robionymi na miejscu przekąskami. Niektórzy kilkukrotnie wracali, by raczyć się mrożonymi w ciekłym azocie owocami czy kolorowymi serowymi kulami. Kolorowe napoje serwowane w szkolnej restauracji też miały swoich amatorów. Przy okazji można było podpatrzeć, jak składa się serwetki czy nakrywa do stołu.

Po raz pierwszy zaprezentowano nowy budynek, w którym kształcą się przyszli weterynarze. Niektórzy próbowali wykonać samodzielnie USG psu lub dokonać inseminacji świni. Próby przeprowadzano na manekinach. Za żywego modela służył psiak poddawany przez uczniów weterynarii zabiegom pielęgnacyjnym, bowiem w szkole można także nabyć umiejętności groomera.

Tych, którzy chcą związać swoje życie z rolnictwem, przyciągał park maszynowy, jakim dysponuje szkoła. Oglądano nowoczesne sprzęty. Był też pokaz prac polowych. Padało wiele konkretnych pytań o naukę na kierunkach technik rolnik czy technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Niektórzy byli już zdecydowani, by kształcić się w Studzieńcu.

— Szkoła zapewnia nam bezpłatnie wszystkie rzeczy niezbędne do nauki. Mamy dostęp do nowoczesnego sprzętu, możemy zdobywać dodatkowe uprawnienia, przydatne w zawodach, w których się kształcimy, np. prawo jazdy. Nauczyciele są pomocni, no i my się lubimy. A jakby ktoś był z bardzo daleka, to internet też mamy świetny — zapewniały uczennice ZSCKR.

[FOTORELACJA]2326[/FOTORELACJA]

Klasa strażacka

Wielkim wydarzeniem podczas dni rolnika było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy dyrektor szkoły Elżbietą Butajło, wójtem gminy Sierpc Krzysztofem Korpolińskim i reprezentującym OSP Goleszyn Mirosławem Wierzbickim. OSP Goleszyn objęła patronatem merytorycznym klasy kształcące w zawodzie technik rolnik z przysposobieniem pożarniczym. Strony wyraziły zadowolenie z porozumienia i zgodnie oświadczyły, że dołożą wszelkich starań, by współpraca była jak najlepsza i służyła młodzieży w zdobywaniu dodatkowych kwalifikacji.

 

Aktywna wieś

Po raz pierwszy podczas Sierpeckich Dni Rolnika Powiatowe Zrzeszenie LZS zorganizowało zawody sportowo-rekreacyjne. Młodzież rywalizowała m.in. w biegach przełajowych, w rzucie woreczkami, kartoflami i ringiem. Były dyplomy i medale dla najlepszych w każdej z konkurencji. Puchar za zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej otrzymała Szkoła Podstawa z Mochowa. Konkurencje przygotowane dla dorosłych były jeszcze bardziej związane ze wsią. Trzeba było przetaczać słomiane bele, ciąć drewno czy wozić na taczkach siano. Wiele frajdy sprawiało dojenie krowy na czas. Było wiele śmiechu, ale też i rywalizacja. Zwycięzcy odbierali nagrody. A puchar za wygraną w klasyfikacji drużynowej powędrował do Mochowa.

 

Rolnicze targi

Na głównym placu przed szkołą firmy z branży rolniczej prezentowały swoje wyroby. Można było zobaczyć wiele maszyn, porozmawiać z wytwórcami pasz czy sprzedawcami środków ochrony roślin. Były stoiska banków, towarzystw ubezpieczeniowych i instytucji zajmujących się m.in. dotacjami dla rolników. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz prac polowych. Można było zobaczyć m.in. prezentację pracy zdalnie sterowanego chwastownika.

— Nie miałem pojęcia, że wieś się aż tak zmieniła. Kiedyś pomagałem babci na polu, ale teraz to jest już zupełnie inny świat. Widywałem na polach nowoczesne maszyny, lecz myślałem, że to głównie „lifting” ich wyglądu. Nie spodziewałem się, że teraz np. opryskuje się punktowo, same chwasty i wszystkim steruje komputer — powiedział jeden z uczestników pokazu.

Najmłodsi bardzo dużo czasu spędzali na wystawie zwierząt hodowlanych. Kozy, owce, króliki czy kury wzbudzały okrzyki zachwytu.

 

Ciasto na niedzielę

Podczas dni rolnika nie mogło zabraknąć stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Można było posmakować dobrego domowego jedzenia. Był też konkurs na najlepsze ciasto na niedzielę. Jurorom najbardziej smakował porzeczkowiec przyrządzony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Żukowianki” z Żuk. Drugie miejsce zajęły panie z KGW Rękawczyn, które upiekły malinową chmurkę, a trzecie KGW Osiek za sernik. Podziękowania za udział otrzymały: KGW „Wesołe Podlesianki” z Podlesia, KGW Zamość, KGW Sudragi.

Przez cały czas trwania targów można było oddać głos na najlepsze stanowisko wystawiennicze. Statuetkę ufundowaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zwycięstwo odebrała firma Rolmech Sierpc.

Na scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu. Można było oklaskiwać również występ pary tanecznej ze szkoły „FALCON”, pokazy w wykonaniu zawodników KS Taekyon Taekwondo Olimpijskie Sierpc. Zainteresowaniem cieszył się pokaz synchroniczny musztry kelnerskiej dziewcząt z klas gastronomicznych. Zagrała też Orkiestra Dęta OSP z Łukomia oraz szkolny zespół muzyczny.

 

Podziękowania

Bardzo dziękuję za objęcie patronatem VI Sierpeckich Dni Rolnika w Studzieńcu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego. Dziękuję patronom medialnym - Ekstra Sierpc i Radio 7. Dziękuję parterom i sponsorom: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu, Starostwu Powiatowemu w Sierpcu, Miastu Sierpc, Gminie Gozdowo, Gminie Mochowo, Gminie Rościszewo, Gminie Sierpc, Gminie Szczutowo, Gminie Zawidz, Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Powiatowemu Zrzeszeniu LZS w Sierpcu.

Dyrektor ZSCKR w Studzieńcu Elżbieta Butajło

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%