Zamknij

Święto Bożego Ciało w Sierpcu

22:31, 08.06.2023 Aktualizacja: 22:31, 08.06.2023
Skomentuj

 

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwana potocznie Bożym Ciałem jest ważnym świętem w liturgii Kościoła katolickiego. Tego dnia wierni z Najświętszym Sakramentem przechodzą ulicami miast i wsi w uroczystych procesjach.

 

Święto Bożego Ciała przypada 60 dni po Wielkanocy (w 2023 r. był to ósmy czerwca). Zawsze obchodzone jest w czwartek na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentu Eucharystii w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.

 

Widzenie bł. Julianny

W 1215 roku Kościół na Soborze Laterańskim IV ogłosił dogmat o transsubstancjacji — realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W 1245 r. bł. Juliannie z Cornillon, augustiance miał się ukazać Chrystus, który domagał się ustanowienia święta Eucharystii w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. W związku z objawieniami zakonnicy, biskup Robert z Thourotte ustanowił w diecezji Liège (dzisiejsza Belgia) święto Bożego Ciała. W 1263 roku w Bolsenie (teren dzisiejszych Włoch) miał wydarzyć się cud. Podczas przemienienia w czasie jednej z mszy świętych kapłan dostrzegł, że z konsekrowanej hostii, wprost na leżący na ołtarzu korporał, zaczęły spadać krople krwi. 11 sierpnia 1264 roku papież Urban IV ogłosił bullę Transiturus – de hoc Mundo, w której ogłosił Boże Ciało świętem całego Kościoła. Jednak dokument nie został wydany z powodu śmierci papieża. Dopiero w 1389 roku Urban VI zaliczył uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa w poczet świąt Kościoła.

W latach 1265-1275 w Kolonii odbyły się pierwsze procesje z Najświętszym Sakramentem. W XV wieku budowano już cztery stacje jako stacje procesyjne. W pochodzie uczestniczyli duchowni, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne oraz rzesze wiernych. W Polsce Boże Ciało było obchodzone już w 1320 roku.

 

Cztery ołtarze

W Sierpcu trzy parafie wspólnie zorganizowały obchody Bożego Ciała. Uroczysta msza święta odbyła się w Sanktuarium Matki Boskiej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei. Po jej zakończeniu wierni przeszli ulicami miasta, by publicznie wyznać wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

— Jestem katoliczką. Wierzę, że podczas mszy świętej dochodzi do realnej przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Dzisiejsze święto, procesja są dla mnie ważną okazją do umocnienia więzi z Bogiem, a także pokazania, że trwam w swojej wierze, że nie wstydzę się jej, że jest obecna i ważna w moim życiu — stwierdziła jedna z kobiet.

Cztery ołtarze zostały usytuowane w pobliżu czterech sierpeckich kościołów. Przy każdym odczytywany był fragment Ewangelii, po którym następowało błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wiele osób zabierało do domów gałązki brzozy, które stanowiły ozdobę ołtarzy. Niektórzy nadal wbijają ją w ziemię, by zapewnić urodzaj.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%