Zamknij
REKLAMA

Oszustwo na inwestycje w spółkę „Baltic Pipe”

22.19, 02.01.2023 . Aktualizacja: 20.02, 12.01.2023
Skomentuj zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay
REKLAMA

 

 

Kolejna osoba z powiatu sierpeckiego została oszukana. Tym razem oszuści wyłudzili 96 tys. zł. Kobieta straciła oszczędności, a na dodatek zostały na nią zaciągnięte ogromne kredyty.

 

Mieszkanka powiatu sierpeckiego zobaczyła w internecie reklamę, w której znana osoba zachęcała do inwestycji w spółkę „Baltic Pipe”. Wypełniła ankietę, w której podała swój numer telefonu. Po kilku dniach skontaktował się z nią mężczyzna. Przedstawił się jako doradca firmy inwestycyjnej. Kobieta skusiła się na obietnice szybkiego zysku. Przedstawiła swoje dane. Oszust polecił jej także potwierdzić przelew zysków z inwestycji, co uczyniła.

— 68-letnia mieszkanka powiatu sierpeckiego o tym, że została oszukana, dowiedziała się, gdy chciała zapłacić za zakupy kartą płatniczą, a na jej koncie nie było oszczędności. To jednak nie był koniec złych wiadomości. W banku została poinformowana, że w ciągu kilku dni na jej dane zostały zaciągnięte dwa kredyty na łączną kwotę 80 tysięcy złotych. Teraz wyjaśnieniem sprawy zajmują się sierpeccy funkcjonariusze — poinformowała oficer prasowa KPP Sierpc asp. Katarzyna Krukowska.

 

Zanim podejmiemy decyzje dotyczące zakupu jakichś akcji, warto sprawdzić, czy to nie oszustwo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, np. google.pl, pytanie, czy dana reklama nie jest oszustwem.

Przydatna okazuje się też strona https://fakehunter.pap.pl , na której dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej zamieszczają wiadomości o nieprawdziwych informacjach.

I tak np. oferta inwestycji w Baltic Pipe została zweryfikowana już we wrześniu. Dziennikarze uzyskali wówczas informację, że Spółka Gaz-System, właściciel gazociągu Baltic Pipe nie prowadzi żadnej kampanii zachęcającej do inwestowania w projekt i ostrzega przed oszustwem, które ma na celu wyłudzenie danych osobowych i pieniędzy klientów.

Korzystajmy z możliwości, które są w internecie, weryfikujmy to, co zobaczymy, czy przeczytamy na innych stronach, szczególnie, jak chcemy wydać pieniądze.

 

Policja ostrzega:

 Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;

Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;

Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji AnyDesk, na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;

 Nie wpisuj nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;

Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;

Zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji;

Nie daj się skusić wizją szybkiego zysku;

Nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%