Powiatowy Dzień Wolontariatu po raz pierwszy odbył się w 2012 roku. Wiele przez ten czas się zmieniło, jednak nadal nie brakuje chętnych, by pomagać. To specjalnie dla tych, którzy bezinteresownie robią coś dla innych, od dziesięciu lat organizowane jest spotkanie, będące podziękowaniem za pracę, radość i szczęście, jakie wnoszą w życie drugiego człowieka.
Jubileuszowy X Powiatowy Dzień Wolontariusza odbył się w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Poprowadziły go uczennice Zespołu Szkół nr 1 Julia Skierkowska oraz Martyna Lewandowska. Przybyłych powitał dyrektor Mechanika Piotr Tyndorf. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, zaprzyjaźnionych zakładów pracy, dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, nauczyciele. Jednak najważniejsi byli wolontariusze z powiatu sierpeckiego oraz żuromińskiego, bo to był ich dzień.
Dobro trzeba obudzić
Wojciech Rychter — radny Powiatu Sierpeckiego, pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych na terenie powiatu sierpeckiego i prezes Stowarzyszenia „Szansa na życie” przypomniał, jak rodził się wolontariat na naszym terenie.
— Organizowałem go wspólnie z ks. Janem Oleszko przy parafii św. Benedykta. To było piętnaście lat temu. Wcześniej oczywiście istniały różne inicjatywy pomocy, ale nie były one ujęte w żadne ramy — opowiadał prezes.
Powstało wiele klubów wolontariatu, które prężnie działają do dziś. By uhonorować wolontariuszy, w 2012 r. narodziła się idea organizowania Powiatowego Dnia Wolontariatu. Wtedy to ślubowanie złożyły pięciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu. Coraz więcej maluchów chciało być wolontariuszami. Zaczęto więc organizować koncert charytatywny „Najmłodsi z pomocą”. W szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, klubach działają setki osób, które chcą służyć innym, organizując wiele akcji i zbiórek. We wszystkich zbiórkach i pomocy charytatywnej od 2004 roku czynnie uczestniczą członkowie Sierpeckiego Stowarzyszenia „Szansa na życie”.
— Dziesięć lat przeleciało jak jeden moment. Kiedyś przyszedł do nas człowiek i poprosił o pomoc, bo inaczej czeka go śmierć. Wtedy pomyślałem sobie, że w każdym człowieku tkwi dobro, tylko trzeba je obudzić. Nie przypuszczałem, że te słowa staną mottem działań wolontariuszy — powiedział Wojciech Rychter.
Za zaangażowanie w organizację Powiatowego Dnia Wolontariatu i współpracę z wolontariuszami pamiątkowe statuetki otrzymali Andrzej Cześnik — starosta sierpecki, Jarosław Perzyński — burmistrz Sierpca, Piotr Tyndorf — dyrektor ZS nr 1, Jarosław Żmijewski — dyrektor CKiSz, Anna Chmielewicz — kierownik Internatu przy ZS nr 1, Marek Kuczyński — prezes Banku Żywności w Płocku i Aldona Cybulska— wiceprezes Banku Żywności.
Super Wolontariusze
Góra grosza, Kartka dla Medyka, Szkoła Pamięta, Szlachetna Paczka, zbiórki żywności, nakrętek, karmy dla zwierząt, organizacja festynów dla dzieci, pomoc chorym i samotnym — to tylko wycinek pracy wolontariuszy w naszym powiecie. Ci najbardziej aktywni od dziesięciu lat uhonorowani są tytułem Super Wolontariusz. W tym roku otrzymali go Milena Dybikowska (Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu), Lena Węglarek (Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu), Angelika Czyżyk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Żurominie), Zuzanna Janiszewska (Szkoła Podstawowa w Sudragach), Hanna Borowska (Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym), Natalia Czarnecka (Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu), Gabriela Lewandowska (Szkoła Podstawowa w Gozdowie), Kamil Frączak (Szkoła Podstawowa w Lelicach), Amelia Guzowska (Szkoła Podstawowa w Goleszynie), Jakub Jackowski (Szkoła Podstawowa w Bledzewie), Nadia Chochlińska (Liceum Ogólnokształcące im Henryka Sucharskiego w Sierpcu), Weronika Rakowska (Zespól Szkół nr 2 w Sierpcu), Dominika Strześniewska (Liceum Ogólnokształcące im Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu), Natalia Kulczyńska (Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu), Wiktoria Malanowska (Zespól Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym), Julia Rzeszotarska (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu).
Zgodnie z tradycją uroczyste ślubowanie wolontariusza złożyli najmłodsi. W tym roku byli to uczniowie klasy Ic ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu.
Nadzwyczajny wolontariusz
Tytuł Nadzwyczajny Wolontariusz otrzymali dotychczas Marek Okraszewski (2012), Anna Chmielewicz (2013), Paweł Żmijewski (2014), Edyta Paciuszkiewicz (2015), Małgorzata Korpolińska (2016), Beata Karkusz (2017), Mirosław Nadratowski (2018), Katarzyna Sadecka (2019), Anna Konowada (2021). Mimo posiadanych tytułów nie ustają oni w działaniach pomocowych. Podziękowano im brawami i jubileuszowymi statuetkami. Specjalne wyróżnienie należało się Wojciechowi Rychterowi, który ze wzruszeniem odebrał kwiaty i kryształowe serce. Tytuł Nadzwyczajnego Wolontariusza Anno Domini 2022 otrzymał Wojciech Jaworowski, a laudację odczytała wiceprezes Stowarzyszenia „Szansa na Życie” Jolanta Guba.
Dla Damiana i Amelki
Podczas uroczystości podsumowano akcję charytatywną „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem – „Trójka” z pomocą dla Damiana”. Jej organizatorem było Szkolne Koło Wolontariatu, działające przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu. Trójka do współpracy zaprosiła zaprzyjaźnione placówki oświatowe, działające na terenie miasta i powiatu sierpeckiego. Udało się zebrać ponad 10 tys. zł. Podziękowano wszystkim zaangażowanym w zbiórkę, a symboliczny czek przekazano Damianowi i jego rodzicom.
Tradycyjnie już, podczas Powiatowego Dnia Wolontariatu można było kupić kartki świąteczne wykonane przez uczestników konkursu „Bożonarodzeniowa Kartka z Duszą” zorganizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Amelki, która jest podopieczną Stowarzyszenia „Szansa na Życie” w Sierpcu.
Uroczystość uświetniły występy wokalne uczniów Zespołu Szkół nr 1. Na zakończenie świętowania na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz