Zamknij
REKLAMA

83. rocznica wybuchu wojny

07.13, 02.09.2022 .
Skomentuj fot. SP nr 3 Sierpc
REKLAMA

 

 

1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa. Zmienił się świat.

 

W Sierpcu, jak co roku, władze miasta i powiatu, delegacje uczniów, mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikami upamiętniającymi tragiczną historię. Chwilą ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli podczas bombardowań, zostali rozstrzelani, zamordowani w obozach koncentracyjnych, tych, którym przyszło żyć w nieludzkich czasach.

Pierwsze bomby w 1939 r. w Sierpcu spadły w okolicach cegielni państwa Gutowskich. Na przedmieściach z niemieckiego samolotu strzelono do dzieci znajdujących się w kolumnie uchodźców. 3 września Niemcy zrzucili bomby na szpital i dworzec kolejowy. Byli zabici i ranni. 8 września do Sierpca wkroczyli żołnierze ze swastykami. Zaczęła się okupacja. Pierwszą ofiarą Niemców był szewc Małecki, którego zastrzelono, gdy zbliżył się do pojazdów wojskowych. Powiat sierpecki został wcielony do III Rzeszy, do regencji ciechanowskiej (Regierungbezirk Zichenau), która podlegała prowincji Prusy Wschodnie. Zmienił nazwę na Schirps, od maja 1941 - Sichelberg. Burmistrzem mianowano Etzrodt, a od 1941 r. Szpryngier, były komendant obozu karnego w Sierpcu.

1 września 1940 r. na Glinkach Niemcy dokonali mordu na 42 polskich więźniach: nauczycielach, uczniach, księżach, pracownikach gminnych. Wśród zabitych był m.in. burmistrz Pułtuska. Udało się uratować tylko Kazimierzowi Rzeszotarskiemu. Do dziś w tym miejscu stoi pomnik upamiętniający te wydarzenia.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%