Zamknij
REKLAMA

Czy nowego starostę czeka ,,wiedza, która utrudni mu sen"?

15:05, 24.11.2018 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

Na pierwszą sesję Rady Powiatu szóstej kadencji wiele osób czekało z niecierpliwością. Snuto domysły, były najróżniejsze koncepcje i pomysły na temat tego, kto obejmie rządy na najbliższe pięć lat. I już wszystko jest jasne.

 

Pierwszą sesję otworzył najstarszy z radnych – Juliusz Gorzkoś. Nowi radni złożyli ślubowanie, które trochę różniło się od tego, jakie składali radni gmin.

- Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu polskiego, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej – deklarowali radni powiatowi.

 

Kropka na i

Na początku radni musieli wybrać ze swojego grona przewodniczącego. Zgłoszono dwóch kandydatów. Mariusz Turalski, jako przewodniczący klubu radnych PiS i Niezależni, zaproponował Juliusza Gorzkosia, a Jan Laskowski, w imieniu czterech radnych PSL, Wojciecha Rychtera. Głosowanie było tajne. Komisja skrzętnie podliczyła głosy i okazało się, że Juliusz Gorzkoś zyskał poparcie dziesięciu radnych, a Wojciech Rychter – siedmiu. Tym samym, przewodniczącym Rady Powiatu został Juliusz Gorzkoś. To głosowanie potwierdziło, że w powiecie sierpeckim rządząca dotychczas partia Polskiego Stronnictwa Ludowego straciła władzę. Kolejne głosowania postawiły kropkę nad i. Kandydatów na dwóch wiceprzewodniczących zaproponował w imieniu klubu radnych PiS i Niezależni Kamil Różański. Nie zgłoszono kolejnych nazwisk. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali wybrani w tajnym głosowaniu Małgorzata Korpolińska i Zbigniew Kopczyński. Za ich kandydaturami opowiedziało się piętnastu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

 

Nowy starosta i nowy zarząd

Nowym starostą sierpeckim został Mariusz Turalski. Za jego kandydaturą głosowało dwunastu radnych, jeden był przeciw, a cztery osoby wstrzymały się od głosu. Nowo wybrany starosta podziękował za wybór i wyraził chęć współpracy ze wszystkimi, stwierdzając, że drzwi do jego gabinetu będą otwarte dla wszystkich.

Mariusz Turalski wskazał osoby, które widziałby w zarządzie powiatu. Na stanowisko wicestarosty desygnował Jarosława Ocickiego, a na członków zarządu – Kamila Różańskiego, Andrzeja Cześnika i Sławomira Krystka. Radni znów głosowali. Jarosław Ocicki otrzymał jedenaście głosów za, dwa przeciw i cztery osoby się wstrzymały. Za kandydaturą Andrzeja Cześnika było siedemnaście osób, czyli cała Rada. Sławomir Krystek został wybrany piętnastoma głosami za (dwa wstrzymujące się), a Kamil Różański – dwunastoma (dwa przeciw, trzy wstrzymujące się).

 

Dobre uchwały i ciężka praca

Nie mogło obyć się bez życzeń i gratulacji. Mirosława Sawicka, przewodnicząca NSZZ Solidarność przy SPZZOZ w Sierpcu, pokusiła się o napisanie wiersza, w którym wyraziła nadzieję na współpracę dla dobra powiatu i mieszkańców.

- Pamiętajcie państwo, bardzo o to prosimy, że samorząd nie jest własnością żadnej partii, tylko lokalnej społeczności, wszystkich mieszkańców i ludzi, a radni już od teraz aż do końca kadencji muszą ciężko pracować, by społeczeństwu służyć – powiedziała Mirosława Sawicka.

Nowym władzom w imieniu wojewody mazowieckiego pogratulował Krzysztof Ławniczak i zadeklarował chęć współpracy i pomoc.

Gratulację złożył także były już starosta Jan Laskowski, który podziękował za wieloletnią współpracę radnym, a także pracownikom Starostwa Powiatowego. Podkreślił, że zostawia dobrą kadrę, która sumiennie pracowała przez ostatnie osiem lat.

- Dziś obejmujecie państwo swoje urzędy, są to zaszczytne urzędy, ale to, co wielokrotnie powtarzam: to są urzędy nie tylko do przecinania wstęg, składania kwiatów, odznaczania osób, ale też urzędy do wykonywania bardzo ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. (…) Z wiedzą, którą pan uzyska, będzie miał pan trudno się pogodzić i ciężko będzie panu z nią spać. Życzę Wam sukcesów – powiedział Jan Laskowski.

Były starosta życzył realizacji wszystkich planów i podkreślił, że w każdej dobrej sprawie opozycja będzie wspierać rządzących, ale też będzie kontrolować ich poczynania.

Wojciech Rychter pogratulował także nowemu wicestaroście i życzył mu sukcesów.

Statuetki dla wszystkich radnych przygotował Kazimierz Czermiński, wieloletni radny Rady Miejskiej. Starosta Mariusz Turalski podziękował swojemu pierwszemu mentorowi.

Na zakończenie sesji życzenia złożył przewodniczący Rady Juliusz Gorzkoś.

- Zdrowia i pomyślności na te pięć lat, żeby każdy mógł wspierać nas swoją siłą i pomysłami dla dobra i rozwoju powiatu sierpeckiego – powiedział przewodniczący.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone