Zamknij
REKLAMA

Inwestycje w sierpeckim szpitalu

08:03, 01.08.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Nowy parking, winda, pracownia rezonansu magnetycznego to ostatnie duże inwestycje w sierpeckim szpitalu. Jednak to nie koniec modernizacji placówki zdrowia w naszym powiecie. Ruszyła budowa izby przyjęć COVID-19 i centrum rehabilitacji.

 

29 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem w celu podsumowania inwestycji w sierpeckim szpitalu. Uczestniczyli w nim posłanka na Sejm RP Anna Cicholska, dyrektor Biura Wojewody Zuzanna Zacharewicz, dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ Zbigniew Terka, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska, dyrektor SPZZOZ w Sierpcu Robert Makówka, starosta Andrzej Cześnik, wicestarosta Sławomir Olejniczak, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński, wiceprzewodnicząca Małgorzata Korpolińska, radni powiatowi: Ewa Nowakowska, Kamil Różański, Sławomir Krystek, Mariusz Turalski, burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński, wójtowie gmin, księża, komendanci policji i straży pożarnej, przedstawiciele firmy Remontowo-Budowalanej Sołdański Paweł, inspektor budowy Andrzej Oszal, przedstawiciele personelu medycznego oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu sierpeckiego.

 

Kamień węgielny

Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi na parkingu przed szpitalem, gdzie powstało sto miejsc postojowych. Następnie odbył się spacer, który miał na celu zaprezentowanie gościom nowych nabytków szpitala, sfinansowanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki pozyskanym środkom udało się wybudować pracownię rezonansu magnetycznego oraz kupić nowoczesny aparat, a oddziały rehabilitacyjny i położniczy połączyła funkcjonalna winda, przystosowana dla rodzących kobiet i osób niepełnosprawnych.

Goście zgromadzili się na dziedzińcu szpitala, gdzie doszło do podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej izby przyjęć COVID-19 i centrum rehabilitacji.

— Niektórzy mówią, że tego typu imprezy to takie niepotrzebne popisy, że to jest takie lansowanie się. Ale nie. Ludzka natura jest taka, że jest czas ciężkiej, wytężonej pracy, ale jest i czas świętowania. Świętowanie jest niezwykle ważne, bo wtedy z perspektywy patrzymy na to, co jest naszym dziełem. A naprawdę jest się czym cieszyć — powiedział wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda podziękował także pracownikom szpitala za pracę i dbałość o pacjentów, szczególnie w tym trudnym pandemicznym czasie.

 

Ponad 30 mln zł

Starosta sierpecki Andrzej Cześnik mówił o środkach, jakie w ostatnich latach udało się zdobyć i które nadal są pozyskiwane na modernizację i rozbudowę szpitala. Od końca grudnia 2020 r. do 2023 r. będzie to kwota ponad 30 mln zł. Z Regionalnego Funduszu Inicjatyw Lokalnych otrzymano dofinansowanie w kwocie ponad 6,5 mln zł, które zostało przeznaczone na parking (800 tys. zł), zakup windy z montażem (730 tys. zł), pracownię rezonansu magnetycznego i zakup aparatu (5 mln zł). Od spółek państwowych SPZZOZ w Sierpcu otrzymał darowizny w wysokości ponad 2 mln 129 tys. zł. Za 500 tys. zł z Zakładu Robót Komunikacyjnych DOM zakupiono aparat USG, za 1,2 mln zł od PKP Polskie Linie Kolejowe kupiono cyfrowy aparat RTG, za 400 tys. zł od Pomorskiego Przedsiębiorstwa Mechaniczno–Torowego szpital nabył 40 pulsoksymetrów napalcowych, 6 respiratorów, 1 aparat do mierzenia ciśnienia, 80 reduktorów tlenu oraz 40 termometrów bezdotykowych. Dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia (ponad 79 tys. zł) udało się dokonać rozbudowy instalacji tlenowej o zbiornik i parownicę tlenową wraz z podstawą betonową w związku z COVID-19.

Na budowę izby przyjęć COVID-19 i centrum rehabilitacji pozyskano 16 mln 150 tys. zł z I edycji programu Polski Ład, a 3 mln zł udało się wygospodarować z budżetu Powiatu Sierpeckiego.

Wojewoda Mazowiecki w ostatnim okresie przyznał ponad 2 mln 525 tys. zł na wymianę instalacji tlenowej na trzech oddziałach SPZZOZ (1 mln 549 tys. zł), modernizację tlenowni w szpitalu (ponad 422 tys. zł), zakup sprzętu medycznego (ponad 553 tys. zł).

— Jestem głęboko przekonany, że wszystkie te inwestycje oraz pozyskane środki finansowe przyczynią się do szybszego diagnozowania i jeszcze bardziej skutecznego leczenia pacjentów przez naszych znakomitych lekarzy, pielęgniarki i personel pomocniczy. Pomogą również dyrekcji i administracji w rozwoju tej jednostki — powiedział starosta Andrzej Cześnik.

Starosta podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do zmian zachodzących nie tylko w szpitalu, ale też w innych dziedzinach życia: posłom, rządowi, wojewodzie, radnym, burmistrzowi, wójtom, dyrekcji i personelowi szpitala, osobom prywatnym i firmom.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%