Zamknij
REKLAMA

Emerycki jubileusz w Łęgu Probostwie

21:54, 16.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Kto energią pała? Emerytów grupa cała! — to jedno z haseł, o których prawdziwości można było się przekonać podczas obchodów jubileuszu Koła nr 3 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Łęgu Probostwie.

 

Koło skończyło dziesięć lat już w ubiegłym roku, ale pandemia nie pozwoliła na huczne świętowanie. W tym roku postanowiono nadrobić zaległości. Pięknie przybrana sala OSP w Łęgu Probostwie posłużyła za miejsce spotkania, a ogromny tort stojący na scenie przypominał o jubileuszu.

 

Po łęskiemu

Przybyłych przywitały „po chrześcijańsku, po ludowemu, po łęskiemu” przewodnicząca Koła Zofia Joachymowicz i członek Zarządu Hanna Jarzębowska , bo ,,gość w dom, to Bóg w dom”.

Wśród zaproszonych byli wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, starosta powiatu płockiego Sylwester Ziemkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Leszek Dąbrowski, radny i członek Zarządu Powiatu Płockiego Bogdan Banaszczak, burmistrz miasta i gminy Drobin Krzysztof Wielec, przewodniczący Rady Miejskiej w Drobinie Zbigniew Kłosiński, radni Rady Miejskiej w Drobinie Krzysztof Dąbkowski i Mariusz Lewicki, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łęgu Probostwie ks. Zbigniew Załęcki, przedstawiciele Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Teresa Drożyńska i Wiesław Mokrzki, przedstawiciele zaprzyjaźnionych Kół i organizacji z Drobina, Bielska, Słubic, delegacja OSP i KGW z Łęga, no i przede wszystkim emeryci z łęskiego Koła.

Hanna Jarzębowska przypomniała historię Koła. Spotkanie założycielskie odbyło się w marcu 2011 roku, a w maju oficjalnie już powstało Koło Emerytów nr 3 w Łęgu Probostwie. Dzięki uprzejmości ówczesnego proboszcza ks. Andrzeja Marchlewskiego w sali parafialnej znalazło się miejsce na spotkania. Ówczesny burmistrz miasta i gminy Drobin Sławomir Wiśniewski pomógł zagospodarować ten kącik i wyposażyć w niezbędne przedmioty. Prawie jednocześnie powstał przy Kole zespół wokalno-instrumentalny pod nazwą „Radosne serca”. Jego kierownikiem został i jest do chwili obecnej Henryk Matusiak.

— Zarówno Koło, jak i zespół wiele zawdzięczają kolejnemu burmistrzowi Andrzejowi Samorajowi i staroście płockiemu Mariuszowi Bieńkowi. To dzięki nim stać nas było na zakup strojów dla zespołu, organizowanie spotkań i uroczystości o zasięgu wybiegającym poza ramy Koła. Pomocą i opieką otaczał nas Bogdan Banaszczak, nasz ziomek, który traktował nas zawsze przychylnie. Wspierają nas też obecny starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz i burmistrz miasta i gminy Drobin Krzysztof Wielec. Bardzo dziękuję za pomoc i liczymy na więcej — mówiła prowadząca spotkanie.

Były też podziękowania dla osób i instytucji, które zawsze wspierały Koło: marszałka Piotra Zgorzelskiego, Aleksandry Pęcherzewskiej, księdza proboszcza Zbigniewa Załęckiego, Zarządu Okręgowego PZERiI w Płocku na czele z przewodniczącą Jadwigą Korneszczuk.

— Naszym celem jest integracja środowiska wiejskiego, a szczególnie ludzi w tzw. wieku poprodukcyjnym, wspólne miłe spędzanie wolnego czasu, szerzenie kultury wsi — powiedziała przewodnicząca.

Zarząd złożył swoim członkom życzenia zdrowia, pokoju, spokoju, szacunku i zrozumienia przez młodsze pokolenia oraz „rosnących emerytur i spadających cen”.

 

Listy gratulacyjne

Marszałek Piotr Zgorzelski podziękował zarządowi i członkom Koła za budowanie wspólnoty, szerzenie kultury, za bycie razem. Wręczył też listy gratulacyjne dla Koła oraz wyróżniających się członków: Haliny Pryczyńskiej, Józefy Pielacińskej, Wiesława Pielacińskiego, Agnieszki Olęckiej, Henryka Matusiaka, Zofii Joachymowicz, Marianny Żabowskej, Barbary Jeżewskiej, Lecha Jeżewskiego, Haliny Jeżewskiej, Stanisławy Matusiak, Alicji Dymek, Marii Iwańskiej, Elżbiety Więckowskiej, Bożeny Grzybowskiej, Magdalenie Jóźwiak, Hanny Jarzębowskiej, Ireny Redel.

Zarząd Okręgowy PZERiI w Płocku postanowił wyróżnić złotą odznaką honorową Związku Hannę Jarzębowską, Zofię Joachymowicz i Henryka Matusiaka. Dyplomy uznania przyznano Józefie Pielacińskiej, Halinie Jeżewskiej, Elżbiecie Więckowskiej i Magdalenie Jóźwiak. Wyróżnienia wręczyli Teresa Drożyńska i Wiesław Mokrzki.

Do życzeń i gratulacji dołączyli się także przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego. Burmistrz Krzysztof Wielec podkreślał wielką rolę współpracy, bo efekty są dużo lepsze, jak jest wspólne działanie, zarówno na szczeblu samorządowym, ale też w organizacjach takich jak Koło w Łęgu, które powstało z potrzeby, by być razem, razem pracować i bawić się.

— Dziękuję seniorom i zespołowi za waszą witalność, że sławicie imię naszej drobińskiej ziemi. Koncerty „Radosnych serc” w powiecie płockim, ale też Warszawie, czy Sterdyni sprawiają, że o naszej gminie jest głośno. Życzę państwu dużo zdrowia, żebyście mogli dalej tak funkcjonować. Jesteście wspaniali — powiedział burmistrz.

 

Radosne serca

Jubileusz nie mógłby się odbyć bez występu zespołu „Radosne serca”. Kierownik Henryk Matusiak podziękował za nowe organy staroście płockiemu Sylwestrowi Ziemkiewiczowi oraz radnemu powiatowemu Bogdanowi Banaszczakowi. Na czas jubileuszu zespół powiększył się o jeszcze jednego chórzystę. Marszałek Piotr Zgorzelski wystąpił na scenie, śpiewając wspólnie z zespołem stare przeboje. Niespodzianką była piosenka napisana przez Haliną Jeżewską specjalnie na jubileusz 10-lecia Koła.

— Było to w marcu, gdy koło powstało, 2011 rok. Nasza Zosieńka kompanię dobrała i zaczęło Koło kręcić się. Bal był za balem, pikniki seniora i spotkania w naszym kole wciąż. Ciągle okazje, imprezy, rocznice, więc zabawy przy tym było moc — śpiewali seniorzy.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne świętowanie. Były tańce, rozmowy przy stołach, nie zabrakło też okolicznościowego tortu i toastów za zdrowie i pomyślność w kolejnych latach.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%