Zamknij

Nowa specjalistyczna placówka dla dzieci w pieczy zastępczej

22:29, 11.02.2022 . Aktualizacja: 22:31, 11.02.2022
Skomentuj

 

 

W Kraszewie-Czubakach powstała pierwsza na Mazowszu, regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna (RPOT). Prowadzi ją Fundacja Odzyskać Radość. Znajdą w niej miejsce dzieci ze specjalnymi potrzebami w ramach pieczy zastępczej.

 

Na oficjalne otwarcie przybyło wiele osób, m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, radni województwa mazowieckiego Artur Czapliński i Konrad Wojnarowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski, kierownik wydziału polityki społecznej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Beata Kosmala-Walik, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, powiatów sierpeckiego, żuromińskiego, płońskiego, dyrektorzy powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków adopcyjnych, placówek oświatowych, dyrekcja i kierownictwo grupy Zdrowie i Centrum Medycznego Grupy Zdrowie. Nie zabrakło też pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej Specjalnej „Odzyskać Radość” w Kraszewie-Czubakach. W imieniu zarządu Fundacji Odzyskać Radość wszystkich powitała wiceprezes Katarzyna Stępińska.

 

To nasze dzieci

Grażyna Chmielińska, prezes Fundacji Odzyskać Radość wspominała początki pracy z dziećmi chorymi.

— Kiedy trzynaście lat temu Narodowy Fundusz Zdrowia poszukiwał szaleńca, który poprowadziłby zakład opiekuńczo-leczniczy dla chorych i porzuconych dzieci, chętnych nie było. My wiedzieliśmy, że to trudne, ale jakiś głos podpowiadał: róbmy to u nas, w Kraszewie-Czubakach. Chore, porzucone dzieci? Przecież wszystkie dzieci są nasze. Tak powstał oddział dziecięcy. Dziś przebywa w nim około sześćdziesięcioro maluchów— mówiła prezes.

Okazało się, że oddział generuje koszty, których nie da się pokryć z dofinansowania z NFZ. Postanowiono założyć wtedy Fundację Odzyskać Radość. Kiedy dzieci rosły i trzeba było im zapewnić edukację, powstała na miejscu szkoła specjalna, która funkcjonuje od sześciu lat.

— Dziś stajemy przed nowym wyzwaniem. Z inicjatywy marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika powstaje u nas regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna. To bardzo ważne przedsięwzięcie. Miejsce, które tutaj tworzymy, ma dawać dzieciom nową szansę. Ma to być placówka specjalistyczna. Nam nie jest obcy smutny wyraz oczu dziecka, które cierpi ból fizyczny i psychiczny. Wiemy, że nie można się do tego widoku przyzwyczaić. Każde dziecko, które tutaj przyjdzie, przyniesie ze sobą swoją trudną historię i z pewnością czeka nas ciężka praca, ale podejmiemy to wyzwanie — stwierdziła Grażyna Chmielińska.

 

Pierwsza taka placówka

Na terenie województwa mazowieckiego do tej pory nie funkcjonowała żadna regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna. Był duży problem, w jaki sposób zapewnić pieczę zastępczą dla dzieci o specjalnych potrzebach zdrowotnych, edukacyjnych, terapeutycznych i społecznych w chwili, gdy rodzice nie są w stanie zapewnić dziecku opieki i wychować go, gdy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub gdy ta władza została im ograniczona. Najmłodsi byli wożeni do ośrodków odległych nawet o kilkaset kilometrów od domów.

— Z pewnością najlepszą formą pieczy zastępczej jest rodzina, w której najmłodsi mogą uczyć się dobrych wzorców relacji z innymi. Jednak nie wszystkie dzieci znajdują takie miejsce. Niektóre z nich są z tak licznymi dysfunkcjami i zaburzeniami, że potrzebują specjalistycznego wsparcia. Z myślą o nich przeznaczyliśmy ponad 4,2 mln zł na uruchomienie na Mazowszu regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej —powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Marszałek podkreślił, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o najsłabszych, a nie ma istoty słabszej niż chore, porzucone dziecko.

 

Odzyskać Radość

RPOT „Odzyskać Radość” jest miejscem dla dzieci w różnym wieku, wymagających specjalistycznej opieki, których rodzice mają ograniczoną lub odebraną władzę rodzicielską. Dzieci będą kierowane na prośbę Powiatów po decyzji sądu. W placówce może przebywać maksymalnie trzydziestu podopiecznych. Dzieci będą miały zindywidualizowaną rehabilitację, terapię i edukację.

Budynek i otoczenie nie mają barier architektonicznych. Obiekt ma cztery piętra, ale na każde z nich można dostać się windą dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami. Dzieci będą mieszkać docelowo w pokojach 4-osobowych (z pełnym węzłem sanitarnym). Pokoje będą wyposażone nie tylko w meble, ale też w sprzęt RTV. W każdym będzie dostęp do internetu. W ośrodku znajduje się również izolatka. Są też sale psychologa i pedagoga, dwa pokoje do pracy indywidualnej, sale rehabilitacyjna, integracji sensorycznej, doświadczania świata, gimnastyczna i pracownia logopedyczna. Jadalnia może pełnić jednocześnie funkcję sali konferencyjno-szkoleniowej oraz miejsca do nauki. Pośrodku budynku znajduje się patio z kładką edukacyjną.

Na zewnątrz dzieci będą mogły korzystać m.in. z placu zabaw, ścieżki sensoryczno-terapeutycznej i siłowni plenerowej. Dzieci będą również pływać w basenie rekreacyjnym, znajdującym się w położonym obok budynku rehabilitacji.

W kontakcie z rodziną

Dyrektorem nowej placówki została pochodząca z Lelic, obecnie mieszkająca w Sierpcu Agnieszka Kujawa.

– Naszym zadaniem jest nie tylko zapewnienie dzieciom całodobowej, specjalistycznej opieki, ale też uwzględnianie ich podmiotowości. Mają się u nas bezpiecznie rozwijać. Do tego z jednej strony potrzebne są fachowe zajęcia, terapia, a z drugiej podtrzymywanie relacji z rodzicami, rodzeństwem i innymi bliskimi im osobami, o ile nie ma wyraźnego sprzeciwu sądu w tym zakresie. To dla obu stron może oznaczać uczenie się od nowa nawiązywania więzi. Ale jest niezwykle ważne w tym, co nazywamy pieczą zastępczą – stwierdziła dyrektor.

Agnieszka Kujawa mówiła również o doskonałym zespole specjalistów, którzy będą pracować z dziećmi. Podkreśliła, że wszyscy pracownicy dołożą wszelkich starań, by dzieci czuły się w tym miejscu kochane i szczęśliwe.

Wśród osób składających gratulacje i wyrażających uznanie z powstania placówki na Mazowszu był starosta sierpecki Andrzej Cześnik i dyrektor PCPR w Sierpcu Agnieszka Gorczyca.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%