Zamknij

Mój świat z Alzheimerem

12:33, 02.11.2021 opr.red. Aktualizacja: 12:34, 02.11.2021
Skomentuj fot. MMN fot. MMN

 

 

Fundacja Mocni Mocą Nadziei zorganizowała w Płocku konferencję „Mój świat z Alzheimerem”, podczas której rozmawiano o życiu z chorobą, z jakimi problemami zmagają się opiekunowie i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

 

21 września jest obchodzony Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera. Demencja, w tym choroba Alzheimera, jest obecnie uznawana za jeden z najpoważniejszych kryzysów zdrowotnych XXI wieku. Choroba rozwija się powoli, zazwyczaj w ciągu wielu lat. Stopniowo niszczy funkcjonowanie mózgu. Może wpływać na pamięć, umiejętność komunikacji oraz podejmowania decyzji, a także wykonywanie codziennych czynności. O tym, jak żyje się z Alzheimerem, rozmawiano podczas konferencji w Płocku. Uczestnicy spotkania mieli możliwość posłuchania wykładu prof. Tadeusza Parnowskiego. Głos zabrali także przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosława Wojciechowska-Szepczyńska, Ewa Tułodziecka-Czapska i Dorota Siwiec. O pilotażowym projekcie, w ramach którego powstało na Mazowszu sześć Dziennych Domów Pobytu - placówek wsparcia dla osób chorych na chorobę Alzheimera i inne choroby otępienne, opowiedział przedstawiciel MCPS w Warszawie Arkadiusz Tyrkin. W spotkaniu wzięli udział m.in. uczestnicy Dziennego Domu Pomocy „Przystań” w Myśliborzycach, prowadzonego przez Fundację Mocni Mocą Nadziei i ich opiekunowie. Oni oraz terapeuci opowiadali o placówce, dzielili się swoimi problemami, ale też małymi radościami. Wyświetlono film o DDP „Przystań”. Uczestnicy zajęć wspólnie z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej przygotowali też przedstawienie. Podczas konferencji odbyła się projekcja filmu „Ja i mój Tata” w reżyserii Alka Pietrzaka.

Kolejnego dnia Fundacja zaprosiła na dzień otwarty w DDP ,,Przystań” w Myśliborzycach. Tematem rozmów były działania wspierające osoby chore na chorobę Alzheimera, ich opiekunów i rodziny, a także wypalenie zawodowe opiekunów terapeutów.

Działanie współfinansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

(opr.red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%